sobota, 9 kwietnia 2011

Chorwacja

Chorwacja jest państwem położonym na południu Europy. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Na południowym – wschodzie leży nad Morzem Adriatyckim. Chorwacja jako państwo odzyskała niepodległość bardzo niedawno, bo dopiero w 1991 roku po odłączeniu się od Jugosławii.
W czasach PRL – u Polacy jeździli na wczasy głównie nad Bałtyk. Wtedy tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na wyjazd za granicę. Szczytem marzeń było wybranie się do Jugosławii lub Bułgarii. Zmieniły się jednak czasy i obecnie możemy pojechać w każdy zakątek świata. Pomimo tego wakacje nad Adriatykiem wcale nie straciły nic ze swojej popularności. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie – co roku tamtejsze wybrzeże wybiera coraz więcej turystów i to nie tylko z Polski. Kraj jest popularny wśród wszystkich gości. Dzięki swojemu bardzo różnorodnemu położeniu oraz temu, że jest to kraj czysty i bezpieczny, chętnie wybierają go rodziny z małymi dziećmi.
Bezkresne plaże, wspaniałe, ciepłe i krystalicznie czyste morze służą szczególnie tym, którzy po prostu chcą się wygrzewać na słońcu. Dla turystów, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek znajduje się tutaj wiele atrakcji. Bardzo dużą popularnością cieszą się sporty wodne. Windsurfing, narty wodne czy żeglarstwo są tu dobrze rozwinięte. Poza tym jeździectwo, wspinaczka, chodzenie po górach, a także wiele wspaniałych zabytków do zwiedzania – to wszystko ma nam do zaoferowania Chorwacja.
Najchętniej wybieraną częścią kraju przez turystów jest Istria. Na noclegi w tym miejscu decyduje się mniej więcej jedna trzecia wszystkich turystów. Porównywalna liczba wypoczywa na wybrzeżu dalmatyńskim. Dużo mniejszą popularnością cieszy się wschodnia część kraju – Slawonia.
Chorwackie Ministerstwo Turystyki podało, że w 2005 roku wakacje spędziło tam niemal 10 milionów turystów. Dla porównania w 1995 roku było to zaledwie 2,5 miliona. Kraj ten najchętniej jest wybierany przez Niemców. Do Chorwacji zjeżdżają najczęściej turyści indywidualni, którzy stanowią średnio 63% przyjezdnych. Właśnie w ten sposób najlepiej jest zwiedzać kraj. Sezon turystyczny trwa tam od kwietnia aż do października. Najwięcej turystów jest jednak od połowy lipca do ostatnich dni sierpnia. Wybierając się tam w tym okresie, musimy się uzbroić w olbrzymią cierpliwość. Drogi są strasznie zakorkowane, na popularnych plażach miejsca praktycznie nie ma, a znalezienie jakiegokolwiek noclegu we w miarę przystępnej cenie graniczy z cudem. Po Chorwacji najlepiej podróżować jedynie w dni powszednie, a najspokojniej jest tu w maju i we wrześniu.

Dalmacja Środkowa


Stolicą środkowej Dalmacji jest Split z urzekającą starówką, którą koniecznie trzeba zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. Główną atrakcją architektoniczną są oczywiście ruiny pałacu cesarza rzymskiego Dioklecjana. Był on budowany z wysokiej jakości marmuru, który jest wydobywany po dzień dzisiejszy na wyspie Brać. Wspaniałe jest też wnętrze katedry, która została wzniesiona obok Pałacu Dioklecjana. Powstało tu z biegiem lat również wiele pałaców, z których najpiękniejszy jest Pałac Papalića. Wspaniałych zabytków w Splicie jest wiele; najlepiej zobaczyć je na własne oczy. Polecamy wejście na wieżę, która znajduje się tuż Pałacu Dioklecjana. Można z niej podziwiać panoramę miasta ze wszystkich stron świata. Ze Splitu można dostać się promem na najpiękniejsze wyspy Dalmatyńskie, np. Brać, Hvar, Korćula. Głównymi centrami wypoczynkowymi są miasta: Śibenik, Primośten, Trogir. Mają one wspaniałe, zabytkowe starówki z wąskimi, romantycznymi uliczkami, szczególnie piękne w Primostenie i Trogirze. Obydwie te miejscowości położone są na niewielkim półwyspie. Urokliwa też jest w Trogirze wspaniała aleja palmowa wzdłuż przystani dla promów, którą dochodzi się do pozostałości zabytkowych murów miasta. Natomiast Primośten łudząco przypomina Rovinj na Płw. Istria.
Niezwykle ciekawy jest w tej części wybrzeża tzw. "szlak twierdz", który ciągnie się za Trogirem w stronę Splitu. Powstało na nim wiele zamków obronnych, które miały chronić mieszkańców przed najazdami wojsk osmańskich w XVI w. Do najważniejszych twierdz należą: Kaśtel Śtafilić, Kaśtel Novi, Kaśtel Stari, Kaśtel Sućurac, Kaśztel Kambelovac, Kaśtel Gomilica. Wypoczywając w tym regionie koniecznie trzeba odwiedzić starożytne miasteczko Salona, które w tej chwili jest miejscem badań architektonicznych. W czasach Cesarstwa Wschodniorzymskiego przez Salonę biegły wszystkie szlaki handlowe między wschodem a Italią. Ciekawostką są odkryte w pobliżu miasta Sinj pieczary i ruiny starych zamków. Ta część wybrzeża to doskonałe miejsce wypadowe do Parku Narodowego w Paklenicy i Parku Narodowego Kornati. Jadąc drogą wzdłuż morza ze Splitu na południe dojeżdża się do niezwykle pięknego miejsca - miasteczka Omiś. Piękno tego miejsca leży nie tyle w architekturze, co w krajobrazie. Uchodząca tu do morza rzeka Cetina przecina masyw Mosoru, tworząc niezwykle malownicze i niepowtarzalne widoki. Zauważymy zresztą, że im bardziej posuwamy się na południe wybrzeża Dalmatyńskiego, tym roślinność jest bujniejsza. Makarska Riviera to jedno z najpiękniejszych kąpielisk Adriatyku. Masyw gór Biokovo (1700 m n.p.m.) schodzi niemal wprost do morza oferując turystom niepowtarzalne krajobrazy. Riwiera porośnięta jest niezwykle bujną, egzotyczną roślinnością. Stolicą Riviery jest Makarska. Miasto to oczywiście posiada przepiękną średniowieczną starówkę, która tętni życiem przez całą dobę. Niezwykłe wrażenie robi wspaniała nadmorska promenada palmowa. Na Makarskiej Rivierze jest wiele mniejszych, ale równie pięknych miejscowości turystycznych m.in. Baśka Voda, Tućepi, Podgora, Igrane. Wszystkie posiadają, podobnie jak Makarska, ładne, żwirowe plaże.

Informacje Praktyczne

  • W Chorwacji można dostać materiały fotograficzne zagranicznych marek, jednak są one droższe niż w Polsce. Przy zakupie radzimy zwracać uwagę na datę ważności. Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych. Nie wolno również robić zdjęć tam, gdzie znajdują się tabliczki informacyjne z symbolem przekreślonego aparatu.
  • Telefonować można z urzędów pocztowych lub publicznych budek telefonicznych. Karty telefoniczne kupuje się na poczcie lub w kioskach z gazetami. Istnieje również możliwość zamówienia rozmowy telefonicznej z hotelu, należy jednak pamiętać, że doliczana jest wtedy dość wysoka prowizja.
  • Pieniądze można wymieniać w bankach, recepcjach hotelowych i w prywatnych kantorach. Prawo dopuszcza prowizję w wysokości 1-3%. O wysokość prowizji należy zapytać przed dokonaniem wymiany. Walutą chorwacką jest kuna (1 kuna = 100 lipa).
  • Zagrożenie przestępczością należy ocenić jako stosunkowo niewielkie (dość rzadkie są kradzieże samochodów, napady rabunkowe w miejscach publicznych itp.). Możliwe jest swobodne poruszanie się w miejscowościach wypoczynkowych w godzinach wieczornych bez obawy o zagrożenie bezpieczeństwa. Należy natomiast unikać pozostawiania dokumentów oraz rzeczy wartościowych w hotelach, na kempingach oraz w kwaterach prywatnych. Chorwacja nie jest stroną międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności hoteli za rzeczy wniesione.
  • Obywatelom polskim przyjeżdżającym w celach turystycznych do Chorwacji pomoc lekarska przysługuje tylko w nagłej sytuacji (wypadek, zasłabnięcie). Aby uzyskać bezpłatną pomoc należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 16 do 20 USD. Koszt pobytu jednej doby w szpitalu wynosi ok. 50 USD (bez kosztów operacji oraz leków).
  • Chorwacja honoruje polskie prawo jazdy. Nie jest wymagane posiadanie zielonej karty. Dozwolona ilość alkoholu we krwi 0,5 promili. Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz