sobota, 9 kwietnia 2011

Polinezja Francuska

Polinezja Francuska obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp na Oceanie Spokojnym, we wschodniej części Polinezji. Największą i najbardziej znaną pojedynczą wyspą jest Tahiti. Wyspę zamieszkuje ok. 170 tys. mieszkańców. W większości są to rdzenni mieszkańcy (Polinezyjczycy – ok. 70%), a także Chińczycy sprowadzeni jako robotnicy na plantacje bawełny, którzy dziś należą do najzamożniejszych Tahitańczyków, ponadto Francuzi. Mieszkańcy posiadają obywatelstwo francuskie. W 1880 ostatni król tahitański Pomare V zrzekł się suwerenności na rzecz Francji. Często spotyka się małżeństwa mieszane. Nic dziwnego Tahitanki słyną z urody. To było jedną z przyczyn, dla których w 1891 osiadł tu francuski malarz Paul Gauguin.
 
 
 
Bora-Bora 
 
Bora Bora jest jedną z najbardziej znanych wysp położonych na Oceanie Spokojnym. Jej rajskie walory krajobrazowe przyciągają najbardziej wymagających pasjonatów naturalnego piękna. Na tej bardzo małej powierzchni ziemi, która wynosi zaledwie 44 km², każdy może odnaleźć skrawek własnego nieba. A pobyt w tym miejscu jest marzeniem milionów turystów, bo takich zakątków jak Bora Bora jest naprawdę niewiele… Turkus krystalicznie czystej wody, błękit nieba aż po horyzont, biel drobniutkiego piasku, intensywna zieleń tropików, powietrze nieskażone ingerencją ludzkiego postępu cywilizacyjnego oraz cisza, jak gdyby zatrzymał się czas… To wszystko znajdziesz właśnie na Bora Bora.
Wyspa Bora Bora została odkryta w roku 1722 przez holenderskiego żeglarza Jacoba Roggeveena. 47 lat później u brzegów Bora Bora zakotwiczył swój statek angielski żeglarz James Cook. W roku 1845 wyspa została włączona w skład Polinezji Francuskiej, natomiast podczas drugiej wojny światowej znajdowały się w tym miejscu amerykańskie bazy wojskowe wraz z sześcioma tysiącami stacjonujących żołnierzy. Po zakończeniu wojny wielu żołnierzy zafascynowanych pięknem Polinezji odmówiło powrotu do ojczyzny i na stałe osiedliło się na Bora Bora.
Dziś wyspa Bora Bora jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc wypoczynkowych na świecie. Wyspy Polinezji Francuskiej uchodzą za jedno z najpiękniejszych zakątków na naszej planecie, dlatego turystyka jest głównym źródłem utrzymania i zarazem najważniejszym czynnikiem rozwijającym te tereny. Mieszkańcy Bora Bora nie muszą zbytnio się wysilać, aby przyciągnąć turystów. Tropikalny klimat wyspy, niezapomniane widoki na niebywale czystą wodę, lazur oceanu, błękit nieba , czerwone kwiaty hibiskusa, białe gardenii i żółte plumerii są najlepszym wabikiem dla turystów. Dodatkowo rejon Bora Bora słynie z poławiania wyjątkowych czarnych pereł, które stanowią doskonały i ekskluzywny dodatek nie tylko do kobiecego ubioru, ale również jako uzupełnienie męskich spinek do koszul itp.
pearls
Wyspę Bora Bora zamieszkują rdzenni mieszkańcy tego regionu – Polinezyjczycy, których spotkać możemy w całej Polinezji, Mikronezji oraz Malezji a których językiem ojczystym jest język polinezyjski. Głównym źródłem utrzymania Polinezyjczyków są rybołówstwo oraz rolnictwo, choć jak w każdej cywilizacji wyróżnia się klasę wyższą (arystokrację), średnią (rzemieślnicy, rybacy, rolnicy) i niską (niewolnicy).
Populacja wyspy wynosi 5 000 mieszkańców. Z powierzchnią wyspy ok. 44 km² można ją objechać samochodem w niecałą godzinę.
Geolodzy szacują, że wyspa powstała około 3 miliony lat temu. Początkowo w tym miejscu istniał aktywny wulkan, jednak w skutek jego wygaśnięcia powstała rafa koralowa a następnie na skutek obniżenia terenu spowodowanego erozją doszło do powstania atolu, czyli płaskiej wyspy koralowej.
Bora Bora oferuje odwiedzającym dużo ciekawych atrakcji takich jak nurkowanie, snorkeling (nurkowanie bez akwalungu), nurkowanie z rekinami i ich dokarmianie, jazda na nartach wodnych, podróże statkami, zwiedzanie najpiękniejszych miejsc widokowych Polinezji, oglądanie podwodnego świata w lagoonarium (olbrzymie akwarium), przejażdżki terenowymi wozami 4×4, obserwacja pływających w wodzie kolorowych i niespotykanych ryb takich jak papugoryby i diabły morskie a nawet wielorybów.
James Cook przybywając na Bora Bora nazwał tą wyspę „Perłą Pacyfiku” i słowa te stały się przepowiednią. Dziś błękit laguny Bora Bora przyciąga wielbicieli naturalnego piękna niczym magnez. Właściciele hoteli i bungalowów nieprzerwanie prześcigają się w zapewnianiu turystom coraz to bardziej luksusowych warunków pobytu. Sprowadzają oni z Europy, Azji i Ameryki ekskluzywne wyroby do aranżacji hotelowych wnętrz. Choć turyści przybywają tu aby zapomnieć o codziennej gonitwie życia w wielkich cuchnących spalinami miastach, mogą oni w dowolnym momencie nawiązać połączenie z normalnością za pomocą telefonu, telewizora czy Internetu. Wycieczki na Bora Bora nie należą do tanich, jednak kto pojedzie, ten na pewno nie pożałuje i zachowa cudowne wspomnienia. Ceny bywają tu zawrotne, jednak luksus, jakim możemy się tu otoczyć nie ma granic. Lotnisko znajduje się w miejscowości Vaitape, natomiast na brzegu zachodnim znajduje się port jachtowy. W roku 2006 wybudowano na Bora Bora dwa nowe super-hotele, a kilka kolejnych jest w budowie. Z lotu ptaka wyspa robi oszałamiające wrażenie. Mieszanka błękitu, bieli, lazuru i zieleni zapiera dech w piersiach każdemu turyście. Pozostałością po niegdyś aktywnym wulkanie są dwa stożki powulkaniczne – Pahia (661 m n.p.m.) oraz Otemanu ( 727 m n.p.m.) . Na Bora Bora znajduje się jedno z najbardziej ekskluzywnych i zarazem egzotycznych centrów SPA na świecie. Jednym z najbardziej znanych zabiegów jest talasoterapia – jest to 6. Dniowa terapia przeprowadzana
fff
przez masażystę, lekarza i terapeutę wykorzystująca dobra mórz i oceanów, takich jak krystalicznie czysta woda, glony, algi, błoto morskie, wodorosty, kamienie wulkaniczne i wodorosty. Talasoterapia polecana jest osobom pragnącym poprawić stan, koloryt i elastyczność skóry, osobom borykającym się z przeróżnymi zmianami skórnymi (trądzik, przebarwienia, zmęczenie skóry, łuszczenie się skóry i nadmierna suchość, egzema) jak również bezsenność, reumatyzm, choroby górnych dróg oddechowych, bóle pleców i kręgosłupa itp.
Wyspa Bora Bora jest przez wielu nazywana ósmym cudem świata i na pewno warto ją zobaczyć na własne oczy, doświadczyć ciepła i delikatności drobniutkiego piasku, gorącego dotyku promieni słonecznych, poczuć zapach kwiatów hibiskusa i przeżyć chwile zapomnienia, które będzie się pamiętać całe życie.

Informacje praktyczne

Ludność:  5 757
Języki: francuski, tahitański, język angielski jest powszechnie używany we wszystkich miejscach turystycznych
Główne miasto: Vaitape
Powierzchnia: 44 km2
Jednostka monetarna: Frank polinezyjski – US$1.00 = 0,01 XPF
Czas: UTC-10  -> 12 godzin różnicy w stosunku do Polski w lecie i 11 w zimie.
Średnie temperatury: 23-29 stopni Celsjusza
Klimat: tropikalny
Położenie: Wyspa wchodzi w skład Polinezji Francuskiej,  ok. 260 km na północny zachód od Tahiti.
Najwyższy szczyt: 727 m
Bezpieczeństwo: Wyspa Bora Bora jest bardzo bezpieczna.
Kod telefoniczny: +689
Czas podróży z Polski: Samolotem z Warszawy około 21 godzin + ok. 2 godzin z Papeete na Bora Bora .
Historia:
Zamieszkała przez Polinezyjczyków, którzy osiedlili się tu przed wiekami i pozostały po nich ruiny świątyń oraz płaskorzeźby. Odkryta przez holenderskiego żeglarza Jakoba Roggeveen w roku 1722, później w roku 1769 przepływał obok, a w roku 1777 zakotwiczył angielski żeglarz i odkrywca James Cook. Pierwszym europejskim mieszkańcem był rozbitek z wielorybniczego statku James Connor w roku 1792.
Od roku 1845 wyspa weszła w skład Polinezji Francuskiej. W czasie drugiej wojny światowej na Bora Bora znajdowała się amerykańska baza morska i lądowa, ze stacjonującymi 6 tys. żołnierzy. Po wojnie gdy baza była likwidowana, część personelu zachwycona urokiem wyspy odmówiła powrotu do kraju. Obecnie wyspa jest ważnym ośrodkiem turystycznym.
Bora Bora służyła za pierwowzór amerykańskiemu pisarzowi Jamesowi Michenerowi do opisu idyllicznej wyspy książce w Tales of the South Pacific o niej także traktuje amerykański musical Rodgersa i Hammersteina South Pacific z 1949 roku.
Przykładowe ceny:
Kawa w barze ok. 1,5 Euro
Danie dnia w restauracji – od 12,5 Euro
Szczepienia: Nie wymagane są żadne szczepienia ochronne
Kiedy jechać: Bora Bora można odwiedzać przez cały rok.

Wizy: Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać na terytorium Polinezji Francuskiej na okres krótszy niż 3 miesiące.
Elektryczność: 220 V
Ambasada lub Konsulat Polski: Na terenie Polinezji francuskiej nie ma placówki polskiej placówki dyplomatycznej. 
Słowniczek:

E – tak
Aita – nie
Fare – dom
La orana – cześć
Ma’a – jedzenie
Maeva – witam
Maitai? – jak się masz?
Mauruuru – dziękuję
Nana – dowidzenia
Uwagi: Wyspę odwiedzają głównie amerykańscy i japońscy turyści.
 
 
 
 
 
 
 
Thaiti
 
Otoczone rafą koralową, o lagunach w kolorze głębokiej zieleni i turkusu, plażach z białego i czarnego piasku, Tahiti to cała gama barw. To główna wyspa archipelagu Wysp Towarzystwa. Większa część wyspy to Tahiti Niu, mniejsza to Tahiti Iti. Łączy je nizinny przesmyk Taravao. Przeważająca część powierzchni kraju jest górzysta i pokryta gęstą roślinnością. Wyspę odkrył w II połowie XVIII wieku kapitan James Cook. Pierwszy Europejczyk, który przyczynił się do odkrycia raju na ziemi i wiecznej "oazy szczęścia". Wyspa Moorea położona jest 17 km na północy zachód od Tahiti. Jest bardzo często odwiedzana zwłaszcza przez europejskich i amerykańskich turystów. Dużą popularnością cieszy się wśród nowożeńców, którzy spędzają tam miesiąc miodowy. 
 
Informacje praktyczne

Waluta

Franki polinezyjskie (XPF)
 

Język

Francuski, polinezyjski – oba urzędowe
 

Czas

11 godzin wstecz
 

Dokumenty

Paszport lub dowód osobisty. Wiza do 90 dni nie jest wymagana.
 

Transport lokalny

Między wyspami archipelagu wokół Tahiti pływają promy. Inne archipelagi są trudniej dostępne. 38 wysp jest dostępnych dzięki samolotom liniom Air Tahiti. Ciekawa opcja to wycieczka objazdowa promem.  
 

Szczepienia

Nie są wymagane.
 

Ambasada w Polsce

Brak ambasady w Polsce. Do obsługi terytorium zależnego Francji - Polinezji Francuskiej, właściwy jest Konsulat Generalny RP w Paryżu
5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
fax. 14 31 73 434
 

Przedstawicielstwa polskie na miejscu

Brak placówki polskiej na Polinezji. Najbliższa ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia).
 

Ambasada RP w Canberze

7 Turrana Street, Yarralumla
ACT 2600 Canberra
Tel.: (00-61-2) 6272 1000
Faks: (00-61-2) 6273 3184
Tel. dyżurny: (00-61) 0411 540 466
  
 
 
 
 

1 komentarz: