piątek, 8 kwietnia 2011

Tunezja

Republika Tunezji to państwo położone w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. Od strony południowej Tunezję otaczają wielkie przestrzenie Sahary, a na północy rysuje się żywy, zielony i tropikalny krajobraz gór Atlasu, którego pasma malowniczo poprzecinane są srebrzystymi odnogami rzeki Madżardy.

Mnóstwo tu również bajkowych wodospadów i jezior, kwitnących aromatycznych hibiskusów i barwnych oleandrów. Takie połączenie surowej pustyni z egzotyczną oazą czyni z Tunezji miejsce niezwykle piękne, a położenie między morzem i pustynią sprawia, że Tunezja uważana jest za kraj kontrastów i zróżnicowanego krajobrazu.

Możemy tu zwiedzić piaszczyste wschodnie wybrzeże Sahal z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, udać się na niezapomnianą przygodę po saharyjskich wydmach, oddać się wodnym szaleństwom w ciepłym, błękitnym, zachęcającym do kąpieli morzu, albo delektować się widokiem i zapachem sadów daktylowych, drzewek cytrusowych, figowców i bananowców.

Dlaczego Tunezja?
Tunezja jako kraj znajdujący się w strategicznym punkcie – w samym centrum Morza Śródziemnego przez wieki narażona była na imperialne ataki licznych europejskich ludów, dlatego dziedzictwo kulturowe tego małego państwa jest niezwykle bogate i zróżnicowane.

Architektura tunezyjskich miast nosi znamiona wpływów rzymskich, fenicjańskich, francuskich, są tu również budowle z nutką orientu – ślady po panowaniu tureckim. W związku z tym więc, że w Tunezji od wieków krzyżowały się wpływy europejskie, arabskie i saharyjskie, kraj ten pozostaje szalenie fascynujący i tajemniczy dla turystów.

Republika Tunezji topograficznie zalicza się do tak zwanych krajów Maghrebu, poetycko określanych jako “kraje zachodzącego słońca". Jest to najmniejszy kraj zespołu maghrebskiego o powierzchni 164.000 km2. Stolicą państwa jest starożytny
Tunis, miasto o historii liczącej ponad 3000 lat o niezwykłej architekturze zabytków, z licznymi atrakcjami turystycznymi. Inne główne miasta to El Jem, Hammamet, Monastir, Sousse i Port el Kantaoui.

Ciekawe wydarzenia
  • lipiec - Yasmine Hammamet Festival - w Hammamecie
  • przełom lipca i sierpnia - Międzynarodowy Festiwal w Kartaginie
  • przełom lipca i sierpnia - Międzynarodowy Festiwal w Sousse


Tunezja administracyjnie
Tunezję zamieszkuje około 9 milionów mieszkańców, głównie Arabów i Berberów. Oficjalnym językiem jest arabski, ale w użyciu  jest także język francuski (pozostałości kolonialnej Francuskiej Afryki), bez problemu porozumieć się można także po angielsku i niemiecku.

Od 1959 roku Tunezja jest republiką demokratyczną typu prezydenckiego. Prezydent jest jednocześnie głową państwa i rządu. Zgromadzenie Narodowe pochodzi z wyborów powszechnych.

Ze względu na specyfikę arabską praktycznie każdy z prezydentów traktowany jest jak dożywotni władca, a zmiana odbywa się przy okazji pałacowego przewrotu. Dominującą religią jest islam (99% ludności), ale na obszarach turystycznych praktycznie jest to nieodczuwalne.

Hammamet

 

 Jak dłoń wyciągnięta w stronę Europy, zaledwie 140 km od Sycylii, półwysep Cap Bon 
zachwyca zapachem jaśminu i hibiskusa, kolorami winnej latorośli, drzewek pomarańczowych, 
mandarynkowych i cytrynowych, które uginają się pod ciężarem swoich owoców.U nasady półwyspu leży Hammamet, najstarszy i jak dotąd największy ośrodek turystyczny Tunezji. Nazwa miasta nawiązuje do hammamu i przypomina o termach i prywatnych łaźniach, które znajdowały się na tym terenie jeszcze w czasach starożytnych. Dla turystyki odkryli Hammamet europejscy bogacze, przybywający tu w latach 20. ubiegłego wieku. Rumuński milioner George Sebastian wybudował w odległości 3 km od medyny wspaniałą willę, do której, zapraszał miłośników sztuki oraz członków wyższych sfer. Bywali tu Paul Klee i André Gide, w czasie wojny przebywał Rommel, a nieco później Winston Churchill pisał tu swoje pamiętniki. Obecnie willa należy do państwa i można ją zwiedzić. Mieści się w niej Międzynarodowe Centrum Kulturalne.

W latach 60. ubiegłego wieku Hammamet stał się miejscem spotkań awangardy, co wkrótce doprowadziło do napływu coraz większych rzesz turystów pragnących skorzystać z pięknych plaż, ciepłego morza i uroku tego miejsca. Dla nich powstały hotele na północ i południe od medyny oraz towarzyszące hotelom zaplecze w postaci restauracji, barów, dyskotek, klubów nocnych, sklepów, kortów tenisowych, centrów sportów wodnych i nurkowania, pól golfowych. Najmłodszą i najnowocześniejszą dzielnicą Hammametu jest wciąż rozbudowująca się Yasmine, której przestronne hotele mieszczą w sobie wspaniale zorganizowane ośrodki Spa z zabiegami thalassoterapii lub balneoterapii oraz ogromne sale centrów biznesowo-konferencyjnych.

Informacje praktyczne

Pilot: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań, którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.
Wizy: Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
Czas przelotu: Warszawa-Monastyr - ok. 3 godz.
Czas lokalny: czas polski.
Język: arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski i niemiecki.
Napięcie: 220 V, standardowe gniazdka.
Waluta: Dinar (TND), 1 TND = ok. 1,9 PLN; w obiegu są zarówno banknoty, jak i monety.
Grupy wyznaniowe: Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje.
Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.
Plaże: bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą ok. 10 TND/dzień.

Wycieczki lokalne

Tunis – Kartagina – Sidi Bou Said (1 dzień) – całodniowa wycieczka będąca spotkaniem z fascynujacą historią Tunezji oraz współczesnym życiem mieszkańców stolicy. Zwiedzanie Muzeum Bardo, które pokazuje kolejne etapy historii Tunezji i które posiada najważniejszy w świecie zbiór mozaik. Wizyta w centrum stolicy i spacer wąskimi uliczkami tuniskiej Medyny. Lunch. Przejazd do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu, gdzie znajduje się rezydencja prezydencka oraz willowe posiadłości tunezyjskich elit a w starożytności – centrum najpierw imperium fenickiego a później rzymskiej prowincji w Afryce Płn. Zwiedzanie pozostałości po ogromnym kompleksie Term Antoniusza, pochodzących z II – III w. n.e. Przejazd do biało-niebieskiego Sidi Bou Said i spacer uliczkami tego pięknie położonego na wzgórzu miasteczka artystów. Cena – ok. 70 TND.

Sahara Explorer (2 dni) – dwudniowa wyprawa autokarem na południe Tunezji pozwalająca zobaczyć najpiękniejsze krajobrazowe atrakcje południa Tunezji i poczuć gorący oddech największej pustyni świata Sahary.
1 DZIEŃ: Zwiedzanie doskonale zachowanych ruin rzymskiego amfiteatru w El Jem. Przejazd do Matmaty – miejsca księżycowych krajobrazów i domów „troglodytów”. Wizyta w berberyjskim domostwie. Lunch. Dalsza podróż do Douz – nazywanego „Wrotami Sahary”, gdzie można odbyć przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda po wydmach Sahary (fakultatywnie –20 TND/os.). Zakwaterowanie kolacja i nocleg.
2 DZIEŃ: Wczesne śniadanie. Przejazd przez największe w Tunezji słone jezioro Chott El Jerid słynne z miraży, które tworzą się przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wyprawa jeepami (fakultatywnie - 35 TND/os.) po bezdrożach Wielkiego Ergu Wschodniego i do przepięknie położonych w Górach Atlas oaz: Chebika i Tamerza. Powrót do autokaru. Lunch. Dalsza podróż autokarem do czwartego, świętego miasta islamu – Kairouanu. Postój przed Wielkim Meczetem Sidi Okby. Powrót do hoteli. Cena – 155 TND + 55 TND (wielbłądy + jeepy)

Hammamet i Nabeul (pół dnia) – wycieczka organizowana dla gości z hoteli w Hammamecie. Przejazd do Nabeul – miasteczka garncarzy, gdzie w manufakturze ceramiki można przyjrzeć się procesowi jej tworzenia. Czas wolny na targu w Nabeul. Przejazd do centrum starego Hammametu i wizyta na Medynie – starym mieście arabskim. Kupując tu pamiątki koniecznie należy się targować o cenę. Powrót do hoteli. Cena – 22 TND.

Takruna – Sidi Khelifa (pół dnia) – wycieczka organizowana jest dla gości z hoteli w Sousse i Monastirze. Przejazd do „wiszącej wioski” Takruna malowniczo położonej na skale, której mieszkańcy o jasnej cerze i kasztanowych włosach są świadectwem przemieszania się ludów, jakie dokonało się w ciągu burzliwej historii tych okolic. Spacer po wiosce. Przejazd do Sidi Khelifa i zwiedzanie tamtejszych pozostałości po rzymskim mieście. Powrót do hoteli. Cena – 40 TND.

Medinat Alzahra (wieczór) – brzmi tajemniczo..? I taki właśnie jest Medinat Alzahra. Wieczór w tym miejscu to historia Tunezji przekazana w niesamowitym, ponad godzinnym widowisku. Berberowie, Rzymianie, muzułmanie, Turcy – wszystko to w perfekcyjnie przygotowanym przedstawieniu, także w języku polskim, poprzedzonym kolacją, która wprowadzi nas w atmosferę tajemniczości. Przekroczenie bramy Medinat Alzahra to wejście w zupełnie inny świat – świat z baśni tysiąca i jednej nocy... Cena – ok. 70 TND.

Friguia Park (pół dnia) – przedpołudniowa wycieczka do Parku Friguia to niesamowite spotkanie z fauną Czarnej Afryki. To niezwykłe przenosiny na chwilę z Tunezji muzułmańskiej do kolebki człowieka – do środkowej części kontynentu. Park Friguia to ponad 100 zwierząt – lwy, słonie, żyrafy, kangury oraz wiele, wiele innych – które zwykliśmy utożsamiać z tym kontynentem. Cena – ok. 40 TND.



Monastir

 


Turystom przybywającym z Europy Monastir kojarzy się przede wszystkim z międzynarodowym portem lotniczym obsługującym ogromną liczbę lotów czarterowych oraz ze strefą turystyczną położoną na północ od centrum miasta, wzdłuż pięknych, szerokich, piaszczystych plaż Skanes i Dkhila.
Ten wypoczynkowy kurort posiada zróżnicowaną bazę hotelową poczynając od klubowych i rodzinnych obiektów po luksusowe pałace. Warunki terenowe i klimatyczne sprzyjają powstaniu bogatej oferty sportowej, począwszy od popularnych sportów wodnych przez nurkowanie, przejażdżki na koniach, wielbłądach i quadach, tenis ziemny, gry zespołowe, strzelanie z łuku, po ekskluzywny golf uprawiany na dwóch 18-dołkowych polach Flamingo i Palm Links. Większość hoteli posiada również fantastycznie przygotowane i wyposażone centra thalassoterapii i balneoterapii, gdzie można zadbać o stan ducha i ciała zażywając relaksacyjnych i leczniczych zabiegów.
Kilka kilometrów od strefy turystycznej znajduje się bogate w pamiątki historyczne centrum Monastiru. Odnaleźć tu można stare arabskie miasto – medynę z fragmentami murów obronnych, obronny klasztor – ribat i Wielki Meczet o typowej dla okresu kiedy został zbudowany, surowej architekturze, którego jedyną ozdobą są rzymskie kolumny, pochodzące ze starożytnej osady Ruspina, położonej kiedyś w tym miejscu.
Monastir to również rodzinne miasto pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiba Bourghiby. W centrum, na Placu du Gouvernorate znajduje się wykonany z brązu pomnik przedstawiający Bourghibę jako młodego mężczyznę. Z inicjatywy prezydenta powstało tu również mauzoleum ku jego czci, którego złota kopuła i dwa strzelające w niebo minarety są dziś wizytówką miasta.

Informacje praktyczne

Pilot: Turyści objęci są opieką polskiego rezydenta, do zadań, którego należy pomoc przy przylocie, wylocie, podczas pobytu oraz przyjmowanie zapisów na wycieczki lokalne.
Wizy: Nie są wymagane. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
Czas przelotu: Warszawa-Monastyr - ok. 3 godz.
Czas lokalny: czas polski.
Język: arabski, francuski, w miejscach turystycznych również angielski i niemiecki.
Napięcie: 220 V, standardowe gniazdka.
Waluta: Dinar (TND), 1 TND = ok. 1,9 PLN; w obiegu są zarówno banknoty, jak i monety.
Grupy wyznaniowe: Tunezja jest krajem muzułmańskim, gdzie zarówno zasady religijne, jak i tradycyjne obyczaje są żywe i powszechnie praktykowane. Turyści powinni się odpowiednio zachowywać, szczególnie w miejscach publicznych, meczetach itp. Zbyt swobodny ubiór kobiet może powodować niepożądane reakcje.
Napiwki: obowiązuje zasada, że każdy daje tyle, na ile go stać. Przyjęte jest dawanie napiwków kelnerom (ok. 10% rachunku), bagażowym, pokojówkom, kierowcom i przewodnikom obsługującym wycieczki lokalne.
Ceny w hotelu i restauracjach: obiad – ok. 10 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, kawa – ok. 2 EUR.
Plaże: bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola: darmowe lub za opłatą ok. 10 TND/dzień.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz