środa, 29 stycznia 2014

Haiti

Haiti - opis
Haiti jest drugą, co do wielkości, wyspą w basenie Morza Karaibskiego. Jest to najbiedniejszy kraj zachodniej półkuli i jeden z najbiedniejszych na całym świecie. Aż 80 % ludności żyje w ubóstwie, a większość pracujących zajmuje się rolnictwem. Uprawia się tu kawę, trzcinę cukrową, agawę sizalową, z której produkuje się włókna do wytwarzania lin. Niegdyś turystyka stanowiła tu ważną rolę w rozwoju kraju, ale ciągłe zamieszki i niestabilna sytuacja polityczna sprawiły, że to się zmieniło. Haiti to wspaniałe miejsce dla tych, którzy kochają słońce, morskie fale, ale także historię. Na szczęście pomimo dużego zaniedbania ze strony rządzących na przełomie lat, a nawet wieków zachowało się tu mnóstwo interesujących budowli, sięgających nawet czasów przedkolonialnych. Najlepszym sposobem na zwiedzanie i podróże po Haiti jest nawiązanie wcześniejszego kontaktu np. z władzami kościoła czy też z przyjacielem tam przebywającym, który ułatwiłby nam zorganizować taka wyprawę. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną zaleca się podjąć wszelkie środki ostrożności, udając się do tego kraju. Rozpoczynając podróż po tym kraju, należy udać się bez wątpienia do jego stolicy Port Au Prince. Port Au Prince sprawia wrażenie niewielkiego miasta, chociaż zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Ze względu na dużą ilość porwań, gwałtów i napadów połączonych z kradzieżami, zaleca się nie wychodzenie nocą w niebezpieczne miejsca. Bezpieczna część miasta i najbardziej interesująca to okolice Petionville, która stanowi kontrast pomiędzy normalnością a biedą i chaosem otaczającym miasto. Hotel Oloffson to XIX ośrodek, w którym zatrzymuje się większość turystów i gdzie rozpoczynają oni zwiedzanie miasta. Główne atrakcje w Petionville to; Katedra Port-Au-Prince i Notre Dame, Muzeum d'Art Haitien du College St. Pierre i Muzeum Narodowe, Archiwa oraz Biblioteka. Niewątpliwie dużą atrakcją miasta są kolorowe autobusy. Każdy z nich jest pomalowany inaczej, a przejażdżka nimi może dostarczyć naprawdę dużo wrażeń.
Powierzchnia: 27 750 km²
Ludność: 8 925 0001
Języki: Francuski, haitański
Religia: Katolicy 80%, protestanci 16% (baptyści 10%, zielonoświątkowcy 4%, adwentyści 1%, inne 1%), bezwyznaniowi 1%, inne 3% ; około połowa ludności praktykuje voodoo
Waluta: 1 gourde (HTG)
Stolica: Port-au-Prince
Czas: UTC -5
Ustrój polityczny: Republika
Kiedy jechać (klimat)
Najlepszą pora na wyjazd na Haiti jest sucha zima, która trwa od grudnia do marca. Temperatura wynosi wtedy ok. 25oC. Warto wybrać się w podróż także w lipcu i sierpniu, kiedy jest przerwa między porami deszczowymi trwającymi od kwietnia do czerwca. Dobrym terminem jest również okres od października do listopada, kiedy jest cieplej tylko o kilka stopni niż w zimie.
Wizy
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa oraz wnieść opłatę 25 USD.
Warto wiedzieć
• Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.
• Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedostateczna ze względu na klęski żywiołowe, jakie okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie).
• Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.
• Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.
• Placówki dyplomatyczne Haiti w Europie: Belgia, Francja, Hiszpania, RFN, Włochy.
Zdrowie (szczepienia, ubezpieczenie)
Obowiązkowe szczepienia:
Szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby . Przy podróży z Polski nie jest ono konieczne.
           

Kenia

Opis

Kenia to miejsce będące kwintesencją spełniania marzenia o Afryce. Zachwyca niezrównaną różnorodnością krajobrazów, W granicach tego kraju znaleźć można bowiem lasy, sawanny, półpustynie i pustynie. Na zachodzie znajduje się kenijska część olbrzymiego Jeziora Wiktorii. Nad równinami kraju górują wulkaniczne masywy. 
Także ludność Kenii jest niezwykle różnorodna. Zamieszkują ją liczne plemiona, między innymi Kikuju , Luhya, Luo , Kamba , Kalendżin , Niloci (Turkana, Masajowie); kuszyci (Somalijczycy, Borana, Galla). Poza rdzennymi mieskzańcami, w Kenii spotkac można także Europejczyków, Azjatów i Arabów. Jednak tym, co najczęściej przyciąga gości jest tutejsza fauna. To w Kenii możan zobaczyć zwierzęta, które większość mieszkańców naszego globu może obejrzeć tylko w egzotycznych programach przyrodniczych. To w Kenii żyją dostojne słonie afrykańskie, zwinne i szybkie gepardy, potężne czarne bawoły, wysokie żyrafy, zebry i władcy wszystkich zwierząt - lwy. 
Ten rolniczy kraj obecnie zmienia swoją strukturę zatrudnienia. Coraz więcej osób zaczyna żyć z obsługi nasilającego się ruchu turystycznego, jako iż infrastruktura tworzona z myślą o zagranicznych gościach wciąż się rozwija. Kenia nie jest na szczęście jeszcze zadeptana przez turystów. Wciąż można tam zobaczyć miejsca nieskażone wpływem cywilizacji zachodniej, dziewiczą naturę, kulturę, której serce biło w tym miejscu na długo przed przybyciem białego człowieka.

Ciekawostki

Bardzo interesujące nie tylko dla antropologów są dawne zwyczaje ludów Luo. Był to jeden z niewielu ludów na świecie, wśród którego występowała poliandria - czyli związki małżeńskiej jednej kobiety z kilkoma mężczyznami naraz. Co było tego przyczyną? 
Wśród Luo żonę trzeba było sobie kupić. Rodzinie płaciło się zazwyczaj w bydle. Najbogatsi mężczyźni w plemieniu mogli mieć po kilka żon. Rodziło to spora nierówność - jako iż średnio zamożni mieli po jednej, najbiedniejsi mężczyźni musieli borykać się z problemem braku żony. W społeczeństwach pierwotnych każda jednostak musiała mieć rodzinę, inaczej nie mogła funkcjonować. Nic zatem dziwnego, że Luo poradzili sobie z tym problemem w dosyć oryginalny sposób. Najbiedniejsi mężczyźni żonę mogli zdobyć na dwa sposoby. Grupa mężczyzn porywała kobietę z sąsiedniej wioski, unikając w ten sposób płacenia za nią jej rodzinie, albo wioska składała się na żonę dla kilku najbiedniejszych mieszkańców płci męskiej. W obu wypadkach żona była żoną kilku mężów - powstawało poliandryczne małżeństwo. Wbrew temu, co można przypuszczać, los kobiety w takim związku nie był taki zły. Jej mężowie musieli się bowiem bardzo starać, by żona od nich nie uciekła. Na drugą wioska już by się nie złożyła, porwanie drugiej byłoby też nowym ryzykiem. Żony pozostawały w takich związkach na ogół dobrowolnie - mężowie traktowali je bowiem jak pępki świata.

Bezpieczeństwo

Należy zachować dosyć dużą ostrożność - unikać miejsc odludnych, nieodwiedzanych przez turystów. Dobrze mieć cały czas zamknięte drzwi w samochodzie - zdarzają się napady na pojazdy stojące na światłach i skrzyżowaniach. Poza tym wskazane jest nienoszenie przy sobie dużych sum pieniędzy i cennych przedmiotów, jeżeli nie jest to konieczne. Nie wolno zostawiać bagaży bez opieki nawet na kilka sekund. Dobrze na wszelki wypadek wykonać ksero paszportu. Szczególnie niebezpieczne są tereny przy granicach z Etiopią - istnieje ryzyko porwania. Najlepiej po Kenii podróżować z miejscowym przewodnikiem, w grupie. Dobrze unikac przy tym miejsc nieuczęszczanych. Żeglarze poruszający się po wodach przybrzeżnych powinni unikać sąsiedztwa granicy somalijskiej, ze względu na grasujących tam piratów.

Co zabrać?

W bagażu powinna się znaleźć lekka, jasna odzież chroniąca przed upałem, a także okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania z odpowiednim filtrem UV. Nieodzowna będzie moskitiera i środki owadobójcze lub zabezpieczające przed insektami. W czasie safari przydadzą się woreczki foliowe chroniące bagaż przed pyłem. Jadąc na safari koniecznie należy pamiętać o scyzoryku, latarce i lornetce.

Atrakcje turystyczne

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Kenii jest jej dzika przyroda. Nazwa parku Masai Mara znana jest niemal wszystkim miłośnikom filmów przyrodniczych. Poza nim są jeszcze wtym kraju między innymi Tsavo West i Tsavo East - największe parki tego kraju. Czegóż nie ma w parkach Kenii - zebry, żyrafy, słonie, bawoły, wiele gatunków gazeli i antylop, lwy, nosorożce białe i czarne, lamparty, warany, kameleony, małpy, mangusty, a tam, gdzie jest woda także hipopotamy i krokodyle. Atrakcyjność kenijskich parków zwiększa fakt, że po latach zakazów polowań zwierzęta zupełnie oduczyły się strachu przed człowiekiem i podchodzą bardzo blisko samochodów. Lwy na przykład pozwalają podjechać do siebie na odległość kilku metrów. Parki narodowe Kenii zwiedza się z przewodnikiem, który postara się o jak najatrakcyjniejszy i jak najbezpieczniejszy przebieg safari. Dzięki tym ludziom, a także zachowywaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa, takich jak niewychodzenie z pojazdów fotosafari w Kenii jest stosunkowo bezpieczną rozrywką. 

Kenia to także wulkaniczne masywy z najwyższą Mount Kenia na czele. Jej masyw leży w obrębie Wielkiego Rowu Wschodniego - malowniczej struktury tektonicznej. Na zachodzie Kenii leży część olbrzymiego Jeziora Wiktorii - trzeba przyznać, że tamtejsze widoki także zapierają dech w piersiach. 
Plażowiczom powinny przypaść do gustu okolice Mombasy. Tamtejsze plaże i kurorty powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych turystów. Coś dla siebie znajda tam także nurkowie. Rafy koralowe u wybrzeży Kenii zapewniają mnóstwo bajecznie kolorowych widoków i możliwość obserwacji nieprzeliczonych gatunków egzotycznych ryb. 
Łodziami dhow - tradycyjnym środkiem komunikacji tutejszych rybaków można się także wybrać na obserwowanie delfinów. Sporo tych inteligentnych ssaków żyje u wybrzeży Kenii, są one zazwyczaj ufne i raczej nie boją się łodzi, więc można sobie urządzić na takiej wycieczce wodne fotosafari. 
Ciekawe mogą być wizyty w masajskich wioskach. W wielu z nich do tej pory praktykuje się tradycyjne obyczaje. Część Masajów daje pokazy dawnych tańców i rytuałów. Takie zetknięcie z tak odmienną kulturą może być ciekawym przeżyciem.

Klimat. Kiedy jechać?

Kenijski klimat jest dośc przyjemny, typowo równikowy, czyli gorący i wilgotny, z dwiema porami deszczowymi. Główna w kwietniu i maju, mniej intensywna w okolicach października, z niewielkimi opadami w listopadzie. Jeśli zatem chcemy uniknąć deszczu, wybierzmy się do Kenii poza tymi miesiącami. Poza tym klimat kenijski jest raczej niezmienny - ciepło i słońce dominują tam przez cały niemal rok. Warto pamiętać, że o ile na wybrzeżu gorąco jest cały czas, na płaskowyżu nocą może być chłodno. Dzien trwa przez cały rok mniej więcej od 6:00 do 18:30.

Wizy

Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, którą można uzyskać bezpośrednio po przylocie na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz na każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Koszt wizy to ok. 50 USD.

Paszporty

Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.


Brazylia

Niewiele jest miejsc na świecie, do których określenie kraj kontrastów pasowałoby tak dobrze, jak do Brazylii. 

Zamieszkują ją bowiem zarówno światli mieszkańcy Rio de Janeiro, jak i żyjący w puszczy, polujący na zwierzynę Indianie. W granicach tego państwa znajdują się zarówno zatłoczone miasta, jak i miejsca, gdzie stopa ludzka nie stanęła od lat. Będąc tam można wziąć udział w feerycznym, roztańczonym karnawale, jak również uczestniczyć w pielgrzymce do któregoś z licznie występujących tam sanktuariów maryjnych. 

Są także rzeczy wspólne dla całego kraju. Bardzo ciepły klimat, wspaniała przyroda, a przede wszystkim spontaniczni, otwarci, przyjaźni ludzie. Ich gościnność sprawia, że każdy przybysz może się w Brazylii poczuć choć trochę jak u siebie. 

Nic zatem dziwnego, że Brazylia przyciąga najróżniejszych ludzi - od zwyczajnych turystów, spędzających czas, wylegując się na wspaniałych, wielokilometrowych plażach i spacerując po nadmorskich deptakach, po podróżników penetrujących pierwotną puszczę. 

Tych pierwszych przyciąga głównie Rio de Janeiro. Nic dziwnego. To miasto tętniące życiem niezależnie od pory dnia i roku. Długo można by wymieniać jego atrakcje. Poza najsłynniejszymi - ponad czterokilometrową plażą Copacabaną i największym stadionem świata - Maracaną miasto oferuje wiele innych atrakcji - m. in. główny plac miasta Praca Floriano, gdzie można usłyszeć wykonywaną na żywo przez miejscowych muzyków sambę, napić się gorącej jak piekło i słodkiej jak miłość kawy, Paco Imperial - okazały pałac cesarski pełniący dziś rolę prężnie działającego centrum kultury, Campo de Santana - wspaniały park oszałamiający feerią tropikalnych odcieni zieleni. 
Wszystko to widać jak na dłoni ze słynnej Głowy Cukru - trzystumetrowego wzgórza położonego za miastem. 


Wulkan energii jakim jest Rio eksploduje raz do roku w karnawale. Te kilka dni w roku stanowią pasmo wybuchów szalonej zabawy. Kluby nocne organizują imprezy kostiumowe. Z ustawionych w parkach i na placach scen płyną dzięki wszelkich gatunków muzyki - od ludowej indiańskiej, przez taneczną latynoską, po rock a la Carlos Santana. Królową tych dni jest jednak gorąca, zmysłowa samba. Kulminacją karnawału jest rywalizacja szkół samby w czasie parady na sambodromo. Każda ze szkół przygotowuje skomplikowany, szalony występ przez kilka miesięcy. Efekty są, trzeba przyznać, olśniewające. 

Oczywiście, można też tańczyć samemu. W różnych miejscach Rio amatorskie zespoły bandas prowadzą kolorowe taneczne korowody przy wtórze bębnów i trąbek. 

Miłośnikom spokoju polecamy natomiast tropikalny raj - Ilha Granda. Ta wyspa jest oddalona o 150 km od Rio. Na wyspie są trzy rzeczy o których marzy się będąc (zwłaszcza w pracy) w Polsce: plaża, podzwrotnikowy las i... spokój. Na całej wyspie są tylko trzy miejscowości. Plaże Ilha Granda są uważane za j



edne z najpiękniejszych w Brazylii. 

Miłośnikom egzotyki polecamy Belem - położoną 120 km od jednego z licznych ujść Amazonki stolicę stanu Para. To tętniące życiem miasto portowe, w przeszłości przyciągające wszelkiej maści awanturników zachowało wiele z klimatu powieści przygodowych. Stanowi też wspaniałą bazę wypadową do wypraw w lasy deszczowe.


Klimat. Kiedy jechać?

Brazylijski klimat jest dość przyjemny. Wbrew dość powszechnym wyobrażeniom o strefie równikowej i podrównikowej, upały występujące na tym terenie są znośne. 

Najcieplejsze w Brazylii są nasze miesiące zimowe - grudzień, styczeń i luty. Wtedy też występuje najmniej opadów. To najlepsza pora dla plażowiczów, zwłaszcza jeśli wybierają się na południe kraju, gdzie różnica temperatur w zależności od pory roku jest odczuwalna dla turysty. W miesiącach letnich bowiem temperatury są na terenach położonych na południe od Rio de Janeiro o kilka - kilkanaście stopni niższe (w Sao Paulo średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 20°C), możliwe są nawet przygruntowe przymrozki. Ponadto między czerwcem i sierpniem nastaje w całym kraju pora deszczowa. Co prawda, tylko na bezludnych rejonach północnego wschodu przybiera ona postać kilkumiesięcznych ulew, ale dobrze wziąć pod uwagę fakt, że w tym czasie w reszcie Brazylii krótkie, tropikalne deszcze padają co dzień. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wybraniem się do Brazylii zimą (a zwłaszcza pod koniec lutego) może być karnawał będący jedną z większych atrakcji turystycznych stolicy kraju - Rio de Janeiro. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w tym czasie miasto to przeżywa prawdziwe oblężenie turystów, o miejscach w hotelach trzeba będzie zatem pomyśleć nieco wcześniej. 

Ze względu na mniejsze upały i mniejszą niż w reszcie roku wilgotność powietrza do Amazonii najlepiej się wybrać brazylijską zimą - między lipcem a październikiem. 

Nieco krótszy jest najlepszy sezon dla surferów: od czerwca do sierpnia. Windsurferzy mogą cieszyć się dobrymi wiatrami dłużej: od lipca do grudnia.

Kuchnia

Brazylijska kuchnia powinna przypaść do gustu wszystkim amatorom grillowania. Brazylijczycy grillują wszystkie rodzaje mięs: od drobiu po wołowinę. Na ruszt trafiają także warzywa, a nawet owoce, m. in. ananasy. Trzeba przyznać, że Brazylijczycy wykazują się dużą inwencją: mięsa podaje się w wielu rodzajach marynat i sosów o różnorodnych smakach. 

Tym, czym dla nas ziemniaki - nieodłącznym elementem obiadu - dla Brazylijczyków są trzy potrawy: arroz (ryz biały), feijao (fasola czarna) i farinha (najbardziej egzotyczna z trójki: mąka z korzeni manioku i kasawy). Trzy te produkty połączone razem stanowią zestaw podstawowy (prato feito). Zawierającą te elementy bardzo popularna potrawą jest feijoada - gulasz z ryżem i fasolą. 

Najbardziej aromatyczne i interesujące pod względem smakowym są potrawy wywodzące się z Afryki. Jedną z częściej przyrządzanych i podawanych jest cauru. Składa się z ona z gotowanych warzyw do których dodaje się piżmianu jadalnego (zielone warzywo w kształcie palca, zwykle duszone), cebuli, soli, krewetek i pieprzu malagueta (ostra, aromatyczna odmiana pieprzu). Inną jest vatapa przyrządzana z ryb lub mięczaków, podawana z sosem z pasty maniokowej, orzechów kokosowych i oleju dende. 

Chociaż potrawy brazylijskie często doprawiane są pieprzem i papryką, kuchnia tego kraju nie jest tak ostra jak np. meksykańska. Bardziej charakterystyczne jest dla niej upodobanie do słodyczy. Po daniu głównym podaje się wiele rodzajów deserów. jednym z popularniejszych są beijinhos de coco - gałki mleczno-kokosowe. Przyrządza się je z masła, mleka skondensowanego i wiórków kokosowych. Innym słodkim przysmakiem jest brazylijski krem czekoladowy, serwowany z brandy. 

Posiłki są zwykle zakrapiane niskoprocentowymi alkoholami. Najbardziej znanym jest capirinha - drink na bazie cachaca. Jest to alkohol z trzciny cukrowej. Dodaje się do niego brązowy cukier i limetki. 

Ponoć nie ma nic lepszego na upalne dni od szklanki zimnej capirinhi. Brazylijczycy lubią się też chłodzić piwem, zarówno ciemnym, jak i jasnym. Brazylijskie piwo uważane jest (nie tylko w Brazylii, rzecz jasna) za najlepsze na całym kontynencie. Znawcy chwalą zwłaszcza piwa Antarctica, Brahma i Chopp. Zwłaszcza to ostatnie powinno zadowolić europejskie podniebienia. Ten jasny, beczkowy Pilsner śmiało mógłby konkurować z podobnymi piwami czeskimi i niemieckimi. 

Oczywiście, można sięgnąć też po napoje bezalkoholowe. Za narodowy napój uchodzi sok z guarany. Ta zawierająca kofeinę tropikalna jagoda pobudza, odpędza sen, a ponoć stosuje się ją też jako afrodyzjak. 

Jeśli jednak guarana nie ożywi wystarczająco mocno, zawsze można ( ba, trzeba nawet) skosztować słynnej brazylijskiej kawy. Nazywana jest ona cafezinho. Parzy się ją o wszystkich porach dnia z wysokokofeinowych gatunków miejscowych kaw. Ten bardzo mocny, czarny jak smoła i osłodzony dużą ilością cukru z trzciny dostępny jest we wszystkich barach, kafejkach i bufetach, a nawet w hotelowych recepcjach. 

Wśród kuchni regionalnych na szczególne zainteresowanie zasługuje kuchnia amazońska. Ten region specjalizuje się ze zrozumiałych względów w potrawach z ryb. Tęskniącym za rodzimą kuchnią przypaść może do gustu peixada - ryba gotowana z warzywami w rosole. Nieco bardziej egzotyczna jest peixe a delicia. To ryba smażona na ruszcie razem z bananami i podawana z mlekiem kokosowym. Amatorom nowych, mocnych kulinarnych wrażeń polecamy tacaca. Ta indiańska potrawa podstawowo składa się z suszonych krewetek, pieprzu, jambu i manioku. 

Może się w nim znaleźć też wiele innych dodatków które zwykle zostają (i czasem zostać powinny) tajemnicą kucharza. 

Co zabrać?

Wybierając się do Brazylii w porze deszczowej, należy zabrać ze sobą jakieś okrycia, chroniące przed ulewnymi, tropikalnymi deszczami. 

Wyjeżdżając na południe kraju w miesiącach letnich, warto pomyśleć o spakowaniu ubrań chroniących przed chłodami. 

Przyda się także wszystko, co pomoże nam znosić tropikalne upału: okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV i koniecznie jasne nakrycie głowy. 

Niestety, punkty informacji turystycznej rzadko funkcjonują w sposób zadowalający. Przewodnik w plecaku dostarczy nam często wiadomości których nie znajdziemy u odpowiednich urzędników. 

Jeśli mamy zamiar używać grzałki czy suszarki, adaptor w stanach północnych będzie nieodzowny. Napięcie w tamtejszych gniazdkach wynosi 110V. 

Przydatne będą wszelkie środki chroniące przed komarami - po zmroku potrafią być bardzo dokuczliwe, zwłaszcza na terenach wilgotnych. Zaleca się także zabranie podręcznej apteczki zawierającej plastry i środki odkażające, a także leki łagodzące problemy żołądkowe. 

Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z gościnności droższych czy częściej uczęszczanych przez turystów hoteli, mamy natomiast zamiar spędzić pobyt w Brazylii w bardziej spartańskich warunkach nieodzownych będzie kilka kolejnych przedmiotów. Najbardziej podstawowe to moskitiera ( zwłaszcza w rejonie Amazonii), hamak (odradzamy spanie na karimacie ze względu na robactwo) i lekki śpiwór. Nieodzowne będą filtry lub tabletki odkażające wodę - są lżejsze i wydajniejsze od przenośnych urządzeń do jej gotowania.

Konsulaty

Ambasada RP 
SES - Avenida das Naacoes, Qd. 809 Lote 33 
70.423-900 Brasilia-D.F. Caixa Postal 07/0263 
tel. (0-055 61) 443-34-38, 242-92-73 
fax. 242-85-43 
email: embpolon@terra.com.br 
www.polonia.org.br 

Wydział Konsularny 
adres - j.w 
email: polkons@zaz.com.br 

Konsulat Generalny RP w Sao Paulo 
Rua Monte Alegre, 1791 CEP 05014-002, Sao Paulo, SP 
tel. (0-05511) 367 -23 - 778 
tel.367 - 25-778 
fax. (0-05511) 387 - 11 - 921 
email: polonia@dialdata.com.br 

Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro 
Praia de Botafogo 242, 9 andar Rio de Janeiro - RJ - Cep: 22250-040 
tel. (0 05521) 2551 - 80 - 88 
tel.2551 - 80 - 47 
fax. 2552 - 50 - 93 
email: konsulatrj@terra.com.br 

Konsulat Generalny RP w Kurytybie 
Rua Agostinho Leao Junior 234 80.030-110 Curitiba-PR. Brasil CxP. 2366 
tel. (0-05541) 264-46-62 
fax (0-05541) 264-55-97 
email: polconsu@mps.com.br 

Konsulat RP w Belo Horizonte 
Rua Fernandes Tourinho 718 ap. 1601, CEP: 30.112-902 Belo Horizonte- M.G. 
Konsul Honorowy: Jerzy Markiewicz (portugalski, hiszpański, angielski,polski) 
tel. (0 -05531) 3282-55 - 69 
fax. 3281 6826 
email: mgmconpl@cdlnet.com.br 

Konsulat RP w Vitorii 
Konsul Honorowy: Adam Emil Czartoryski (portugalski, polski) 
Rua Lauro Soares Machado, casa 12 
Mata do Praia Vitoria E.S - CEP 29025 - 110, Brasil 
tel / fax (0.055 27) 3345 - 38 - 02 

Konsulat RP w Erechim 
Konsul Honorowy: Maria Vanda Krepinski - Groch (portugalski, polski) 
Rua Euclides Cunha 114, Erechim - RS, CEP: 89.700-00 Brasil 
Tel./Fax. (0-055 54) 321-46-49 
email: vandagroch@via-rs.com.br 

Konsulat Honorowy RP w Recife 
Av. Prof. Jose&dos Anjos, 569 52.110-130 Tamarineira, Recife 
Tel. / Fax. (0 - 055 81) 3431 - 0026 
email: ztbmorais@hotmail.com 

Bezpieczeństwo

Zagrożenie kradzieżą jest duże. Napady rabunkowe, także z bronią w ręku, nie należą do rzadkości. 

Cenniejsze rzeczy należy zdeponować w hotelowym sejfie i unikać mniej uczęszczanych przez turystów miejsc. Niebezpieczne są zwłaszcza publiczne plaże. Najgorszą sławę mają te w okolicach Rio i w północnej części kraju. 

W miarę możliwości należy się trzymać strzeżonych plaż, znajdujących się często przy hotelach. 

Lepiej także omijać slumsy - dzielnice biedoty zwane w Brazylii favelami. przestępczość w favelach jest bardzo duża, a pieniądze i wartościowe przedmioty stanowią bardzo łakomy kąsek. 

Nie należy podróżować autostopem. Poruszając się po kraju pociągiem lub autobusem lepiej ostrożnie zawierać nowe znajomości. Współpasażer może okazać się rabusiem, a z pozoru miły poczęstunek może zawierać środki usypiające lub narkotyki. 

Aby uniknąć napadu nie wolno odbywać samotnych eskapad po bocznych uliczkach i starać się wtopić w tłum.
Bezwzględnie należy się wystrzegać wszelkich kontaktów z narkotykami. Ich posiadanie, wwóz i wywóz są surowo karane, niezależnie od narodowości zatrzymywanego. Zdarza się, że osoby rozprawadzające narkotyki donoszą dla pieniędzy na policję. Nie wolno też brać żadnych pakunków przed przekroczeniem granicy. Mogą one zawierać narkotyki lub inne przedmioty, których przewóz jest nielegalny. 

W większych ośrodkach Brazylii działa policja turystyczna, której zadaniem jest pomaganie obcokrajowcom - Deatur. 

Doradza się zachowanie ostrożności w nawiązywaniu kontaktów seksualnych, bowiem odsetek zachorowań na AIDS jest w Brazylii dość wysoki. 

Poza miastami należy uważać na jadowite węże - unikać wysokich traw i zarośli. Niektóre gatunki występują także w środowisku zmienionym przez człowieka, np. na polach uprawnych i plantacjach. Dość pospolitym w północnej części kraju i bardzo agresywnym wężem jest kajsaka. Jej jad zabija w rocznie w Ameryce Południowej ok 2000 osób. To około dwumetrowy, pokryty ciemnymi, trójkątnymi plamami o jasnej obwódce gad. W żadnym wypadku nie wolno się do niego zbliżać. 

Odradza się też samotne zapuszczanie w puszczę. Niebezpieczeństwem są nie tylko drapieżne koty - jaguary, ale także jadowite bezkręgowce ( na przykład przypominające rodzime wije skolopendry) a nawet płazy, takie jak lisciołaz - 2 - 3 centymetrowa niebieska żaba, której jad przenika przez skórę i poraża układ nerwowy. 

Tak jak w większości krajów tropikalnych, w Brazylii nie należy pic nieprzegotowanej wody, zaufać można tylko butelkowanej. Zaleca się zwracanie uwagi na warunki, w jakich przygotowywane jest jedzenie. W brazylijskim klimacie żywność psuje się łatwo.

Wizy

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym i/lub biznesowym mają prawo do 90-dniowego pobytu bezwizowego w okresie 6 miesięcy.

Paszporty

Paszport musi być ważny minimum 180 dni od dnia przekroczenia granicy.

Malediwy

Malediwy to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, około 500 km na południowy zachód od Indii i około 700 km od Sri Lanki. Państwo składa się z podwójnego łańcucha 26 atoli, ciągnącego się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Archipelag zajmuje obszar 90 tys. km2 (z czego lądowa powierzchnia to tylko 298 km²) i składa się z 1 192 koralowych wysepek, z których około 200 jest zamieszkanych. Tylko w pobliżu południowego krańca archipelagu znajdują się dwa otwarte przejścia, pozwalające na bezpieczne przedostanie się z jednego końca Oceanu Indyjskiego na drugi przez terytorium Malediwów. 

Największym miastem i stolicą Malediwów jest Male, które jest jedynym miastem w kraju. Malediwy są najmniejszym państwem Azji, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Są też krajem najniżej położonym nad powierzchnią morza - średnia wysokość terenu to 1,5 m n.p.m., a najwyższy szczyt Malediwów ma wysokość 2,3 m n.p.m.

Rafa koralowa, z której zbudowane są wyspy Malediwów, składa się zarówno ze szczątków, jak i żywych koralowców. Stanowi ona naturalną barierę, osłaniającą od morza zaciszne laguny. Z powodu wysokiego zasolenia gleby roślinność w pobliżu brzegu jest ograniczona do roślin kwiatowych oraz krzaczastych zarośli. W głębi lądu rosną mangrowce oraz palmy kokosowe. Wody wokół Malediwów obfitują w rzadkie gatunki zwierząt, w tym ponad 2000 gatunków ryb. Występuje tu między innymi zagrożony wyginięciem rekin wielorybi.

Duży wpływ na klimat Malediwów ma położenie w strefie równikowej, na Oceanie Indyjskim, który magazynuje ciepło. Temperatura powietrza waha się w ciągu roku od 24°C do 33°C. Dzięki morskiej bryzie wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza są mniej uciążliwe. Położenie w strefie oddziaływania monsunów sprawia, że na Malediwach występują dwie pory - sucha, w czasie występowania monsunu zimowego i deszczowa, kiedy wieje monsun letni. Roczne opady sięgają 2 540 mm na północy i 3 810 mm na południu.

Podstawą kuchni malediwskiej są ryby, owoce morza i ryż. Ze względu na położenie zaznaczają się tu wpływy kuchni Indii, Sri Lanki i Bliskiego Wschodu. Używa się tu wielu przypraw, z których najpopularniejsze jest pochodzące z Indii curry. W kurortach turystycznych serwowane są dania różnych kuchni europejskich i Dalekiego Wschodu. Najczęściej pitym alkoholem na Malediwach jest rum.

Ciekawostki:
  • Malediwy są krajem muzułmańskim.
  • Za wywożenie fragmentów rafy koralowej grożą wysokie kary (do 6000 USD). Zabronione jest wwożenie do kraju alkoholu.
  • Używane na całym świecie słowo "atol" pochodzi z języka malediwskiego.
  • Koralowe atole są bardzo atrakcyjnymi miejscami do nurkowania. Z tego względu powstało wiele przewodników i map, które wskazują najlepsze miejsca.
  • Najlepszym okresem do przyjazdu na Malediwy jest grudzień - kwiecień, wtedy gdy jest najbardziej słonecznie i bezdeszczowo.
  • Postępujący efekt cieplarniany, który prowadzi do topnienia lodowców i tym samym podnoszenia poziomu mórz i oceanów, stanowi olbrzymie zagrożenie dla Malediwów, które są najniżej położonym państwem na świecie. Prezydent Mohamed Nasheed zapowiedział, że w Indiach, Australii lub na Sri Lance zostanie zakupiona ziemia, na wypadek gdyby podnoszący się poziom wody zmusił mieszkańców do opuszczenia archipelagu.
  • Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na turystyce (28% PKB w 2008 roku). Państwo należy do tak zwanych monokultur turystycznych, czyli krajów, których główną gałęzią gospodarki jest turystyka.
  • Na Malediwach powstała pierwsza na świecie podwodna restauracja, która cieszy się tak dużą popularnością, że zalecane jest rezerwowanie w niej miejsc z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.


Temperatura powietrza w dzień [°C]:
styczeń
30
luty
30
marzec
31
kwiecień
31
maj
30
czerwiec
30
lipiec
30
sierpień
30
wrzesień
30
październik
30
listopad
30
grudzień
30
Temperatura powietrza w nocy [°C]:
styczeń
26
luty
26
marzec
27
kwiecień
27
maj
27
czerwiec
26
lipiec
26
sierpień
26
wrzesień
26
październik
26
listopad
26
grudzień
26
Temperatura wody [°C]:
styczeń
28
luty
28
marzec
29
kwiecień
30
maj
30
czerwiec
29
lipiec
29
sierpień
29
wrzesień
28
październik
29
listopad
28
grudzień
28
Liczba godzin słonecznych [h]:
styczeń
8
luty
8
marzec
8
kwiecień
7
maj
5
czerwiec
4
lipiec
4
sierpień
5
wrzesień
7
październik
6
listopad
7
grudzień
7