środa, 29 stycznia 2014

Haiti

Haiti - opis
Haiti jest drugą, co do wielkości, wyspą w basenie Morza Karaibskiego. Jest to najbiedniejszy kraj zachodniej półkuli i jeden z najbiedniejszych na całym świecie. Aż 80 % ludności żyje w ubóstwie, a większość pracujących zajmuje się rolnictwem. Uprawia się tu kawę, trzcinę cukrową, agawę sizalową, z której produkuje się włókna do wytwarzania lin. Niegdyś turystyka stanowiła tu ważną rolę w rozwoju kraju, ale ciągłe zamieszki i niestabilna sytuacja polityczna sprawiły, że to się zmieniło. Haiti to wspaniałe miejsce dla tych, którzy kochają słońce, morskie fale, ale także historię. Na szczęście pomimo dużego zaniedbania ze strony rządzących na przełomie lat, a nawet wieków zachowało się tu mnóstwo interesujących budowli, sięgających nawet czasów przedkolonialnych. Najlepszym sposobem na zwiedzanie i podróże po Haiti jest nawiązanie wcześniejszego kontaktu np. z władzami kościoła czy też z przyjacielem tam przebywającym, który ułatwiłby nam zorganizować taka wyprawę. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną zaleca się podjąć wszelkie środki ostrożności, udając się do tego kraju. Rozpoczynając podróż po tym kraju, należy udać się bez wątpienia do jego stolicy Port Au Prince. Port Au Prince sprawia wrażenie niewielkiego miasta, chociaż zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Ze względu na dużą ilość porwań, gwałtów i napadów połączonych z kradzieżami, zaleca się nie wychodzenie nocą w niebezpieczne miejsca. Bezpieczna część miasta i najbardziej interesująca to okolice Petionville, która stanowi kontrast pomiędzy normalnością a biedą i chaosem otaczającym miasto. Hotel Oloffson to XIX ośrodek, w którym zatrzymuje się większość turystów i gdzie rozpoczynają oni zwiedzanie miasta. Główne atrakcje w Petionville to; Katedra Port-Au-Prince i Notre Dame, Muzeum d'Art Haitien du College St. Pierre i Muzeum Narodowe, Archiwa oraz Biblioteka. Niewątpliwie dużą atrakcją miasta są kolorowe autobusy. Każdy z nich jest pomalowany inaczej, a przejażdżka nimi może dostarczyć naprawdę dużo wrażeń.
Powierzchnia: 27 750 km²
Ludność: 8 925 0001
Języki: Francuski, haitański
Religia: Katolicy 80%, protestanci 16% (baptyści 10%, zielonoświątkowcy 4%, adwentyści 1%, inne 1%), bezwyznaniowi 1%, inne 3% ; około połowa ludności praktykuje voodoo
Waluta: 1 gourde (HTG)
Stolica: Port-au-Prince
Czas: UTC -5
Ustrój polityczny: Republika
Kiedy jechać (klimat)
Najlepszą pora na wyjazd na Haiti jest sucha zima, która trwa od grudnia do marca. Temperatura wynosi wtedy ok. 25oC. Warto wybrać się w podróż także w lipcu i sierpniu, kiedy jest przerwa między porami deszczowymi trwającymi od kwietnia do czerwca. Dobrym terminem jest również okres od października do listopada, kiedy jest cieplej tylko o kilka stopni niż w zimie.
Wizy
Obywatele RP mogą przebywać bez wiz na terytorium Haiti do 90 dni. Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia pobytu. Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę można otrzymać na lotnisku w Port-au-Prince. Należy wypełnić stosowny formularz, okazać ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa oraz wnieść opłatę 25 USD.
Warto wiedzieć
• Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.
• Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedostateczna ze względu na klęski żywiołowe, jakie okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie).
• Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.
• Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.
• Placówki dyplomatyczne Haiti w Europie: Belgia, Francja, Hiszpania, RFN, Włochy.
Zdrowie (szczepienia, ubezpieczenie)
Obowiązkowe szczepienia:
Szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania tej choroby . Przy podróży z Polski nie jest ono konieczne.
           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz