poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Argentyna

Argentyna ma swoje bardzo znane atrakcje, rozpoznawane na całym świecie. Ale ma tez mniej znane, a spektakularne atuty. Wszyscy znają tango i wiedzą, że pochodzi z ulic Buenos-Aires. Nie każdy wie, że najwyższa góra Ameryki Południowej i całej zachodniej półkuli, licząca 6960 metrów Aconcagua, leży na rubieżach Argentyny. Wielu kojarzy najlepsze steki z pastwiskami argentyńskiej pampy. Niewielu wie, że na samym południowym krańcu piętrzą się lodowce i leży najdalej na południe wysunięte miasto świata: Ushuaia. Argentyna była zasiedlana przez emigrantów z różnych kultur, w tym w dużej części z Europy Wschodniej. Wśród argentyńskich ognistych rytmów Polacy z łatwością odnajdą rzewne i melancholijne słowiańskie nutki. Piękny kraj, piękna atmosfera – podróż do Argentyny to może być podróż życia.


Buenos Aires

Może czasy świetności tego miasta już bezpowrotnie minęły, nie oznacza to jednak, że nie ma ono już absolutnie nic do zaoferowania, wręcz przeciwnie, jego niezwykle bogata urbanistyka budzi podziw. Od czasu powrotu demokracji w 1984 r. Buenos Aires przeżywa wyraźnie odrodzenie.
W 1536 r. Pedro de Mendoza wraz z 1600 ludźmi założył obóz na wysokim brzegu Río de la Plata, jednakże stanowczy opór Indian Querandí, jaki w przeciągu następnych pięciu lat silnie dał się najeźdźcom we znaki, zmusił ich do wycofania się z tego rejonu na blisko pół wieku.
Hiszpańskie restrykcje handlowe w znacznym stopniu spowalniały rozwój Buenos Aires. Niezadowoleni miejscowi kupcy angażowali się w nielegalny handel z Portugalczykami i Anglikami. Uzyskanie w 1816 r. niepodległości nie pomogło zażegnać konfliktu pomiędzy konserwatywnymi posiadaczami ziemskimi a mieszkańcami Buenos Aires, którzy prowadzili politykę otwarcia na świat, i to zarówno w wymiarze handlowym, jak i tym intelektualnym. Masowa imigracja europejska doprowadziła do wzrostu liczby mieszkańców z 90 tys. w momencie obalenia caudilla Juana Manuela de Rosas w 1852 r., do ponad miliona na przełomie XIX i XX w., kiedy to Buenos Aires szczyciło się mianem największego miasta Ameryki Łacińskiej.
Niskie płace i pogarszające się warunki socjalne – coraz więcej rodzin tłoczyło się w nędznych mieszkaniach – sprzyjały narastaniu niezadowolenia mas pracujących. Krwawe stłumienie strajku robotników przemysłu ciężkiego w 1919 r., zapisane w historii pod nazwą La Semana Trágica (tragiczny tydzień), było pierwszą z wielu brutalnych akcji tego typu, podejmowanych przez władze w następnych dziesięcioleciach. Zainicjowany w latach 30. i zakrojony na szeroką skalę program modernizacji miasta przemienił wąskie kolonialne ulice w główne arterie stolicy, takie jak Santa Fe, Córdoba i Corrientes.
Po II wojnie światowej Gran (Wielkie) Buenos Aires wchłonęło wiele odległych niegdyś terenów podmiejskich. Obecnie stolicę dręczy zanieczyszczenie środowiska, hałas, rozpadająca się infrastruktura i coraz gorsza jakość usług publicznych, wysokie bezrobocie oraz rozrost dzielnic nędzy.
Buenos Aires jest ogromne, ale dość szybko można nauczyć się poruszać po centrum i przyległych dzielnicach (barrios). Główna arteria miasta to szeroka Avenida 9 de Julio, biegnąca z Plaza Constitución do Avenida del Libertador i ekskluzywnych dzielnic północnych. Z wyjątkiem Av 9 de Julio wszystkie ulice na osi północ–południe zmieniają nazwy po przecięciu Av de Mayo.
Większość porteńos (stałych mieszkańców Buenos Aires) nie „wypuszcza się” poza granice swoich kwartałów, a i turyści nazbyt często do nich nie zaglądają, może z wyjątkiem pięciu największych dzielnic, gdzie można znaleźć większość atrakcji stolicy. Microcentro (na północ od Av de Mayo i na wschód od Av 9 de Julio) to popularne wśród turystów deptaki Florida i Lavalle, Plaza San Martín oraz handlowe i rozrywkowe ośrodki Corrientes, Córdoba i Santa Fe. Za Santa Fe ciągną się szykowne dzielnice Recoleta/Barrio Norte i Palermo, a na południe od Plaza de Mayo rozciągają się barwne osiedla robotnicze San Telmo i La Boca.
Kwestia bezpieczeństwa osobistego nie jest tu tak bardzo niepokojąca, jak w innych miastach Ameryki Łacińskiej, co jednak wcale nie oznacza, że poruszanie się po Buenos Aires nie niesie żadnego ryzyka. W mieście roi się od pomysłowych kieszonkowców i złodziei torebek, którzy, dążąc do wyznaczonego sobie celu, jakim jest okradzenie niczego się niespodziewającego przechodnia, potrafią się uciec do „przypadkowego” wytrącenia lodów czy wylania napoju na upatrzoną ofiarę.

Informacje podstawowe:

Liczba mieszkanców: 13,3 mln
Polska ambasada: Calle Alejandro Maria de Aguado 2870, tel. 8029681
Numer kierunkowy telefonu: 0054/1
Wazniejsze numery telefonu:
Pierwsza pomoc: 107
Policja: 101
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Buenos Aires 8.00
Komunikacja miejska:

Metro: nie obejmuje calego miasta. Cztery z pieciu linii: A, B, D i E biegna z microcentro na zachodnie i pólnocne przedmiescia, natomiast linia C laczy dzielnice: Retiro i Constitutión.

Pociag: pociagi podmiejskie docieraja do wiekszosci dzielnic na obrzezach miasta

Autobus: ponad 200 linii autobusowych obejmuje wiekszosc miasta
Adres informacji turystycznej: Dirección Nacional de Turismo, Avenida Santa Fe 883



Glówne atrakcje


Z racji licznych przebudów od poczatku stulecia miasto zachowalo niewiele zabytków. Pierwszym placem miasta, zalozonym jeszcze w 1580 r. jest Plaza de Mayo. Otaczaja go okazale budowle pochodzace z XIX wieku. Starsza jest katedra metropolitarna, z lat 1687 - 1729. Wewnatrz znajduje sie grobowiec Josego de San Martín - najbardziej czczonego w Argentynie bohatera walk o niepodleglosc.

Atrakcja turystyczna jest lezacy w poblizu, przy Hipólito Yrigoyen 219, Rózowy Dom (Casa Rosada) - palac prezydencki. Zostal udostepniony dla zwiedzania po upadku dyktatury w 1983 r. Plac od dawna byl tradycyjnym miejscem demonstracji politycznych.

Avenida de Mayo laczy Plaza de Mayo z Placem Kongresowym (Plaza del Congreso). Plac zamyka fasada Palacu Kongresowego z 1906 r. Stajacy przed nim pomnik dwóch kongresów upamietnia wydarzenia z lat 1810 i 1816, zwiazane z uzyskaniem niepodleglosci. Granitowe stopnie pomnika symbolizuja Andy a fontanna Ocean Atlantycki.

Odchodzaca w bok od Avenida de Mayo calle Florida jest jednym z glównych deptaków spacerowych. Prowadzi do lezacego w poblizu dworca kolejowego placu San Martín. W poblizu niego wznosi sie kopia londynskiego Big - Benu, tzw. Wieza Anglików. Po przegranej wojnie z Wielka Brytania o Falklandy placowi, przy którym wnosi sie wieza, nadano nazwe Argentynskich Sil Powietrznych.

W przeciwna strone, na poludnie od Avenida de Mayo rozciaga sie San Telmo - dzielnica artystów. W XIX wieku byl to szczególnie modny rejon miasta, zamieszkany przez bogatych mieszczan, dopóki nie przeniesli sie oni do wyzej polozonych przemiesc. Znajduje sie tu najstarsza swiatynia miasta, kosciól jezuitów sw. Ignacego z lat 1712 - 34. Dzielnica pelna jest uroczych restauracji i klubów muzycznych, posiada swoja specyfike.

Jest z pewnoscia jedna z bardziej uroczych rejonów miasta. Do szczególnie malowniczych dzielnic nalezy takze La Boca. Zostala wzniesiona przez wloskich imigrantów wzdluz kanalu Riachuelo. Tutejsze domy sa pomalowane w zywych kolorach. Dzielnica jest szczególnie czesto odwiedzana przez turystów.

Wsród bogatych i modnych dzielnic miasta wyróznia sie natomiast Recoleta. Znajduje sie ona na pólnoc od centrum. Na tutejszej nekropolii podziwiac mozna okazale, bogate grobowce miejscowej elity. Wiele z nich ma szczególnie interesujacy wystrój rzezbiarski i architektoniczny.

Szczególnie znana atrakcja miasta jest jeden z najwiekszych na swiecie teatrów operowych - Teatr Kolumba (Teatro Colón). Znajduje sie przy Avenida 9 de Julio. Wewnatrz pomiescic sie moze 3500 osób. Miasto slynie takze ze 150 parków.


Muzea i galerie

Narodowe Muzeum Sztuk Pieknych (Museo Nacional de Bellas Artes), Libertador 1473 - najbardziej bogate w dziela sztuki muzeum argentynskie. Zawiera obrazy artystów argentynskich oraz Renoira, Moneta i Van Gogha

Muzeum Miejskie (Museo del Cabildo), Bolívar 65 - znajduje sie w ciekawym, pod wzgledem architektonicznym, budynku. Miesci m.in. ekspozycje pozwalajaca sie zapoznac z historia Buenos Aires

Muzeum Sztuk Pieknych (Museo de Bellas Artes de La Boca), Pedro de Mendoza 1835 - miesci sie w dawnym domu i pracowni znanego artysty Quinqueli Martína


Zakupy

Buenos Aires wraz z cala Argentyna slynie z wyrobów skórzanych, glównie butów. Turysci kupuja równiez chetnie wyroby jubilerskie. Najmodniejsze miejsce zakupów to Avenida Santa Fe oraz Florida. Na rogu Florica i Córdoba znajduje sie olbrzymie centrum handlowe Galerias Pacyfico. W celu zakupów warto sie równiez udac do dzielnicy Recoleta.

Warto odwiedzic którys z licznych targów wyrobów lokalnych artystów, czyli ferias. Jeden z bardziej znanych pchlich targów odbywa sie co niedziele na Plaza Dorrego w dzielnicy San Telmo. W okolicy znajduje sie takze sporo ciekawych sklepów z antykami.

Miasto ma równiez bardzo dobrze zaopatrzone ksiegarnie. Jedna z bardziej znanych w miescie ksiegarnia to El Ateneo przy Florida 340. Zarówno na targu jak i w sklepach mozliwe jest targowanie sie.


Gdzie zjesc

El Sanjuanino, Posadas 1515 - restauracja w dzielnicy Recoleta, podaje sie tu regionalne odmiany slynnych argentynskich potraw jak empanadas i locro

La Estancia, Lavalle 941 - w restauracji kucharze w tradycyjnych strojach przyrzadzaja slynna argentynska perrille

Las Marias II, Bolívar 964 - 66 - pizzeria w dzielnicy San Telmo. Znana jest jako ulubiony lokal literatów

Jerónimo, Estados Unidos 407 - niedroga restauracja w dzielnicy artystów San Telmo z kuchnia miedzynarodowa

Los Teatros, Talcahuano 360 - hiszpanska restauracja slynaca z doskonale przyrzadzonych owoców morza


Rozrywka

Za prawdziwego wyraziciela natury argentynskiej jest uwazane tango. Nie przeszkadza temu pogladowi fakt, ze ten szczególnie ekspresyjny taniec ma korzenie afro - argentynskie lub kubanskie. Jeszcze w poprzednim stuleciu, gdy rozwijal sie w biednych slamsach, byl odrzucany przez konserwatywne, bogate warstwy argentynskiego spoleczenstwa. Dzis jest najbardziej znanym na swiece produktem eksportowym Argentyny.

Buenos Aires pozwala zapoznac sie z tangiem u samych zródel jego powstania. Dzis tanczy sie go juz nie w slamsach, ale w ekskluzywnych klubach, a na specjalne pokazy dla turystów czesto trudno sie dostac, mimo drogich biletów. Odbywaja sie one czesto w klubach dzielnicy San Telmo i La Boca, zwanych tanguerias.

Najslynniejszym z nich jest La Casa Blanca, Balcarce 668 (tel. 3314621). Odwiedzane jest przez osobistosci ze swiata polityki. Wiele lokali nosi nazwy takie jak slynne tanga spiewane przez Carlosa Gardele. Wsród nich mozna wymienic El Viejo Almacén, przy Balcarce (tel. 3623602), A Media Luz, przy Chile 316 (tel. 3623602), oraz Los Dos Pianistos, przy Pasaje Gufra 305 (tel. 3612188). Darmowe pokazy tanga odbywaja sie takze latem w sobotnie noce na Plaza Dorriego w San Telmo.

Wielka latynoamerykanska aglomeracja zapewnia przyjezdnym jak i miejscowym rozmaite formy spedzania wolnego czasu. Liczne kluby muzyczne pozwalaja bawic sie nie tylko przy dzwiekach muzyki z Poludniowej Ameryki ale takze granej w Europie czy USA.

Glówne centra rozrywki miasta to rejony Corrientes, Córdoba i Santa Fe. Muzyki rockowej, jazzu lub bluesa mozna posluchac w klubie El Subsuelo, Pasada de la Piedad 1571. Najbardziej znany klub jazzowy to Oliviero (tel. 3716877), przy Paraná 328. Do najwiekszych dyskotek w miescie nalezy natomiast Hippopotamus, Junin 1787 oraz Africa w Alevar Palace Hotel. Mlodziez najchetniej bawi sie w Gallery przy Azcuénaga 1771 w dzielnicy Recoleta.

Organizowaniem oficjalnej kultury w miescie zajmuje sie Centrum Kulturalne Miasta Buenos Aires (Centro Cultural Ciudad de Buenos Aires). Miesci sie ono w dzielnicy Recolta. Tuz obok znajduje sie Miejskie Centrum Wystawowe (Centro Municipal de Exposiciones). W obu obiektach odbywa sie wiele wydarzen kulturalnych, jak wystawy i koncerty.

Przy Avenida Corriendes, miedzy przecznicami 9 de Julio i Callao, lezy natomiast dzielnica teatralna. Znajduje sie tu m.in. Teatro General San Martín II (tel. 3478611) z kilkoma salami widowiskowymi. W olbrzymim Teatrze Kolumba (Teatro Colón), przy Avenida 9 de Julio odbywaja sie przedstawienia operowe, balet oraz koncerty. Warto takze przejsc sie ulicami dzielnicy San Telmo. Tutaj, w poblizu placu Plaza Dorrego, czesto mozna podziwiac wystepy ulicznych artystów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz