środa, 13 kwietnia 2011

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie ze stolicą w Abu Dhabi oraz słynnym na całym Świecie miastem Dubai, to niewielki kraj na Środkowym Wschodzie. Składa się z siedmiu Emiratów: dwa najbardziej znane to Abu Dhabi i Dubai. Pozostałe to: Sharjah, Ras al Khaimah, Fujairah, Umm al Quwain oraz Ajman - jedyny Emirat bez ropy i gazu. Emiraty zamieszkałe są w wiekszości przez Hindusów i Pakistanczyków oraz inne nacje, głównie pochodzące z Azji. Ok. 20 % ludności to lokale - Arabowie. 80% ludności to ekspatriaci, wiekszość z nich przyjeżdża do Emiratów do pracy. Oficjalnym językiem jest arabski, ale język angielski jest powszechnie znany i używany w Emiratach. Hindi, Urdu i Perski z racji dużej ilości ekspatriatów z Azji są również w powszechnym użytku. Miasta, w szczególności Dubaj są nowoczesne, posiadają wspaniałą infrastrukturą, zwracającą uwagę, nowoczesną architekturę. Nadal istnieja niewielkie skupiska slumsów, zajmowane głównie przez "Baluczi" - mieszkańców bez narodowości.
Dubai jest niewątpliwie turystyczną atrakcją ZEA, jest to miasto bardzo bezpieczne, czyste, położone nad Zatoką Perską - przez Arabów zwaną Zatoką Arabską. Oferuje wiele czystych choć nieco monotonnych plaż, parki rekreacyjno wypoczynkowe, niezliczoną ilość hoteli. w tym jedyny na Świecie hotel siedmiogwiazdkowy - Burj Al Arab. Dubaj podzielony jest na dwie części kanałem "Creek". Lewa (zachodnia część) to Bur Dubai, gdzie znajduje się większość banków i instytucji finansowych przy ulicy zwanej Bank Street, sklepy ze sprzetem komputerowym znajdują się na Computer Street, drobne sklepiki hinduskie z odzieżą umiejscowione są przy Creek'u. Wiele hoteli 4 gwiazdkowych znajduje się właśnie w Bur Dubai, które uważane jest za centrum Dubaju. W Bur Dubaj toczy się również życie nocne ze wszystkimi jego aspektami znanymi z europejskich miast. Kolejną dzielnicą po zachodniej stronie jest Jumeira. Jest ona płożona bezpośrednio nad Zatoką Perską, z przeważającą zabudową willową. Na Jumeira znajduje się wiele domów należących do szejków. Na początku Jumeirah znajduje się bezpłatna centralna plaża zwana "Open Beach", na której w dzień można spotkać plażowiczów z Dubaju oraz przyjezdnych a wieczorem i noca, szczególnie we czwartki jest miejscem spotkań dla mieszkanców Dubaju szukajacych wrażeń :-). Poza "Open Beach" w Dubaju na Jumeirah znajduje się płatny (5dh) park z dostępem do morza i strzeżonymi plażami oraz kilka mniej popularnych plaży wzdluż Jumeirah Road. W bezpośrednim sąsiedztwie Jumeira znajduje się Satwa, dzielnica zamieszkała przez imponującą mieszankę kultur i narodowości, począwszy od wyżej wspomnianych Baluci i lokali (Emiratczyków) po Filipińczykow, Pakistańczykow, Hindusów, Lankijczyków, Arabów, Europejczyków, Rosjan i in. Satwa uważana jest za "najniebezpieczniejszą" dzielnicę w Dubaju o ile w ogóle można mówić o Dubaju w kontekście niebezpieczeństwa. Bezpośrednio za pasem slumsów odgraniczającym Satwa od reszty Dubaju znajduje się najbardziej prestiżowa ulica - Sh. Zayad Road z rzedami wieżowców po obu stronach. Sh. Zayed Rd. jest niesamowicie nudna - niewiele się tam dzieje, po ulicach leniwie przechadzaja się zblazowani przechodnie i turysci z aparatami robiący zdjęcia wieżowcom.
Po prawej (wschodniej) części Dubaju znajduje się Deira Dubai, dzielnica w swej górnej (północnej) części zamieszkała głównie przez Hindusów i Pakistańczyków, z niezliczoną ilością tanich jednogwiazdkowych Hoteli goszczących jeszcze większa liczbę prostytutek z Rosji i bylych republik ZSRR, Chin i innych krajów, głównie azjatyckich. W chotelach tych zatrzymuje sie też dużo kupców z krajów Czarnej Afryki. W dzielnicy tej znajduje się również Gold Souk - targ złota i platyny, jak i Spice Souk - targ przypraw. W Deira znajduje się również wiele hinduskich sklepików z różnego rodzaju towarami gospodarstwa domowego, jak i sklepy z perfumami, materiałami itp. Na Nasr Square swoje miejsce znalazło wiele sklepów z elektroniką (sprzęt audio video, aparaty foto, kamery cyfrowe, części elektroniczne, sprzęt gospodarstwa domowego, komórki). Pomiędzy Bur Dubai a Deira Dubai kursują łódki przewożące pasażerów (50 filsow od głowy). Dolna część (południowa) Deira Dubai jest zgoła odmienna od górnej. Począwszy od Fish Rondabout i budynku Etisalatu, w tej części Deira znajduje się wiele hoteli 4 i 3 gwiazdkowych, na Rigga Road i Muraqqabat Street jest mnóstwo restauracji z dobrym jedzeniem (kuchnie praktycznie wszystkich krajów Świata z przewagą arabskich, hinduskich i wszędobylkich sieci barów szybkiego żywienia) i przystępnymi cenami. W Deira Dubai znajduje się też City Center - jeden z węikszych shopping mall'i w Dubaju - miejsce spotkań i socjalizacji dla lokalnych mieszkanców.


Dubaj
Klimat:

Większa część Zjednoczonych Emiratów Arabskich to płaskie tereny nadbrzeżne z wyschniętymi słonymi jeziorami, które stopniowo przechodzą w pustynie. Zimy są ciepłe i najczęściej suche. Deszcze padają rzadko, ale są zazwyczaj bardzo ulewne. Zdarza się, że roczna norma opadów może spaść jednego dnia.


Temperatury:

miesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
dzień - temperatura w °C232428303436394037322825
noc - temperatura w °C 131416192326293028241916
woda - temperatura w °C202123242728303227272524
godziny słońca w ciągu dnia8881012121010101098



Waluta:

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Dirham (AED).
AED=100 fils
1 euro= 4,5 AED

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy.


Karty kredytowe:

Akceptowane są międzynarodowe karty kredytowe. Poza hotelami klient dokonując zakupu przy pomocy karty ponosi koszt różnicy kursów.


Dokumenty i wiza:

Obywatele RP podlegają obowiązkowi wizowemu. W załatwieniu wizy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla osób rezerwujących ofertę pośredniczy touroperator.


Przepisy celne:

Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjetych standardów. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie można wwozić: materiałów zawierających treści obsceniczne i godzących w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających, leków psychotropowych (w razie konieczności zażywania tego typu lekarstw należy mieć na nie indywidualne recepty), kaset wideo zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub nakazami islamu, który w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest religią państwową. Przywóz alkoholu uwarunkowany jest posiadaniem odpowiedniego zezwolenia. Zezwolenie takie uprawnia również do nabycia alkoholu w wydzielonych punktach sprzedaży na tereie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niezależnie od tego napoje alkoholowe są podawane w wielu hotelach oraz klubach o ograniczonym zakresie dostępu. Istnieje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią w miejscach publicznych oraz przebywania w takich miejscach po spożyciu alkoholu (grozi za to grzywna lub kara aresztu).


Czas:

Lato: czas środkowoeuropejski plus 2 godziny.
Zima: czas środkowoeuropejski plus 3 godziny.


Zdrowie i szczepienia:

Zjednoczone Emiraty Arabskie wolne są od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Należy zabrać ze sobą lekarstwa przeciw problemom trawiennym, żołądkowym i przeciw oparzeniom. Jeżeli stale przyjmuje się lekarstwa należy je zabrać ze sobą ponieważ na miejscu są bardzo drogie i często nie mają miejscowego odpowiednika.

Wizyty lekarskie są płatne. Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą mogą zwrócić się po powrocie do kraju o zwrot kosztów leczenia. W takim przypadku potrzebny będzie szczegółowy rachunek, o którego wystawienie należy poprosić lekarza.


Komunikacja:


Wynajem samochodu:

Przy pobytach nie przekraczających 30 dni wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Można wówczas prowadzić samochod wypożyczony z licznych wypożyczalni samochodów. Minimalny wiek kierowcy 21 lat.


Przedstawicielstwa dyplomatyczne:

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
Abu Dhabi, Delma Street, Corner with Karama Street,
P. O. Box 2334, ABU DHABI, United Arab Emirates.
tel. (0-09712) 4465-200; fax 4462-967
e-mail: polemb@emirates.net.ae
www.plembassy.gov.ae


Napięcie w sieci:

Prąd zmienny 220 V. Należy zabrać ze sobą przełącznik, choc można go często wypożyczyć w hotelu.


Woda pitna:

Woda z wodociągów miejskich pochodzi w całości z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej.

Zaleca się spożywanie wody mineralnej butelkowanej.


Atrakcje turystyczne:

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj o wielu obliczch. Zjednej strony fascynujące pustynie, cudowne plaże, góry sięgające 3 tys. m, zaś z drugiej luksusowe hotele. Dubaj od dawna jest metropolią handlową i prawdziwym rajem dla lubiących zakupy. Kontrast stanowią proste wioski beduińskie, oazy, targi wielbłądów - wszystko to oferuje niezwykły świat Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Kraj i jego mieszkańcy:

Arabowie stanowią 42% składu etnicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kobiety stanowią miejszość, mężczyzn jest dwa razy więcej niż kobiet.
Religią państwową jest islam.


Prace budowlane:

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich od lat trwa intensywna rozbudowa bazy hotelowej oraz infrastruktury turystycznej. W zatoce powstają sztuczne wyspy, a na lądzie realizowanych jest wiele fascynujących inwestycji, wznoszone są eleganckie hotele oraz luksusowe wille. Wiążą się z tym pewne niedogodności, zarówno jeśli chodzi o zwiększone natężenie hałasu, jak i wrażenia wizualne. Prace budowlane nie mają z reguły wpływu na stan plaż i jakość wody morskiej, które są bez zarzutu. Na wybrzeżu mogą sporadycznie występować nanosy smoły z przepływających statków. Plaże są sprzątane przez personel hoteli lub jednostki komunalne


Filmowanie i fotografowanie:

Zabronione jest filmowanie i fotografowanie obiektów wojskowych, stoczni i portów, jak również budynków państwowych. Meczety można fotografować z zewnątrz, ale nie wolno do nich wchodzić. Robienie zdjęć kobietom arabskim uznawane jest za niemoralne. Jeśli chce się sfotografować dzieci lub mężczyzn, należy wcześniej poprosić o pozwolenie.


Sport i rekreacja:


Sporty wodne:

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich do dyspozycji gości jest szeroka gama możliwości uprawiania sportów wodnych min. żeglowanie, windsurfing, narty wodne, skutery wodne, nurkowanie z aparatami tlenowymi.


Golf:

Znajdują się tu jedne z najpiękniejszych na świecie pól glofowych.


Tenis:

Korty tenisowe znajdują się przy większości hoteli.


Kluby rekreacyjne:

Rozbudowana sieć klubów i centrów rekreacyjnych, liczne parki wodne, kryte lodowiska i wiele innych.


Posiłki i napoje:

Kuchnia bardzo zróżnicowana z możliwością skosztowania wielu potraw świata.


Powrót do kraju:

Wszystko dobre, co się dobrze kończy!
Przed wyjazdem z hotelu należy pamiętać o:
* wyjęciu z sejfu hotelowego zdeponowanych w nim rzeczy;
* opuszczeniu pokoju zazwyczaj do godziny 12.00, tak aby pozostawić obsłudze hotelu czas na przygotowanie pokoi dla nowych gości
* uregulowanie rachunku w recepcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz