sobota, 9 kwietnia 2011

Karaiby

Kuba 

 

Jaskrawo pomalowana rosyjska łada mija się na dziurawej drodze z poobijanym amerykańskim cadillakiem. Oba pojazdy jada powoli, bo muszą ominą leżącego na środku drogi śpiącego psa, który niewiele robi sobie z ulicznego ruchu. Tak jeździ się na Kubie. To fascynująca wyspa. Ma wszystko co typowo karaibskie - biały piasek plaż, ciepłą wodę, słońce, palmy. Ma też wyjątkowo bogatą kulturę. Oryginalne tańce, salsę, rumbę, mambo, "wyeksportowała" na cały świat. Niepowtarzalna muzyka grana wprost na ulicach. Kubańskie cygara i rum to jakość i tradycja nie do podrobienia. Całkiem sporo jak na wyspę, która była areną walki o wpływy zimnowojennych mocarstw, USA i Rosji, i w której przez długi czas wprowadzał rewolucyjne porządki Fidel Castro. Dziś Kuba stara się powoli otwierać się na zachodni świat, ale nie rezygnuje z własnych, oryginalnej tradycji. A infrastruktura hotelowa w kurortach jest już gotowa. Kuba to coraz popularniejszy kierunek obierany przez Polaków.

Informacje praktyczne

Stolica

Hawana

Waluta

Kubańskie peso (CUB)

Język

Hiszpański

Czas

6 godzin wstecz

Dokumenty

Paszport. Wymagana wiza.

Transport lokalny

Transport w Kubie podlega różnym graniczeniom. Turyści powinni korzystać z firmy Viazul. Autobusy są punktualne, klimatyzowane, można polegać na rozkładzie. Ograniczeniem jest fakt, że Viazul operuje w zasadzie tylko na głównych liniach do turystycznych atrakcji. Do mniejszych miejscowości docierają autobusy firmy Astro. Ale te są niedostępne dla turystów. Zawsze można skorzystać z najbardziej podstawowego środka transportu używanego przez kubańczyków, czyli minibusów. Łączy się to z ogarnięciem bałaganu i pogodzenia z tłokiem. Pociągi to dobra opcja na poznanie codziennych problemów kubańczyków i nawiązanie przyjaźni.  Ci turyści dla, których liczy się przede wszystkim sprawne dotarcie do celu, lepiej niech sobie darują. Pociągi są przeraźliwie wolne i nigdy nie wiadomo, o której odjada i dojadą. Wynajęcie samochodu może przysporzyć kłopotów – samochody są zwykle mocno wyeksploatowane i potrafią psuć się na środku drogi.

Ambasada w Polsce

Ambasada Republiki Kuby

ul. Rejtana 15 m. 8, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 848 17 15, 646 11 78
fax (0-22) 848 22 31
 

Przedstawicielstwa polskie na miejscu

Ambasada RP w Hawanie

Calle G No. 452, esq. 19, Vedado
Ciudad de la Habana, C.P. 10 400, Cuba
Apartado Postal 6650
Tel.: (00-537) 833 24 39 do 40
Faks: (00-537) 833 24 42

www.hawana.polemb.net

 

Szczepienia

Nie są wymagane. Zalecane: WZW A, WZW B, dur brzuszny.


Miejsca które warto zobaczyć

Hawana

Hawana jest jedyna w swoim rodzaju. Największe miasto Karaibów, najbardziej żywotne. Jego romantyczna atmosfera i nieokiełznana energia prowokują do niekonwencjonalnych zachowań i tworzenia legend. Gdzie indziej zobaczyć staruszki w trampkach i z cygarami? Gdzie rosyjskie łady jeżdżą na amerykańskich silnikach? Gdzie skromne sklepy z towarem na kartki mieszczą się w budynkach kolonialnych rezydencji? Gdzie rewolucyjne slogany widnieją na murach gorących klubów nocnych. hawana ma za sobą 500 lat historii jak na szalonej kolejce górskiej. Była miejscem schronienia piratów, portem dla statków niewolniczych, fortem, lukratywnym kasynem dla północnoamerykańskiej mafii - i wszystko przetrwała. I wciąż się odnawia i nakręca. Latynoskie rytmy salsy słychać na ulicach. Cygara marki Cohiba i rum Havana Club są znane daleko poza Hawaną. Legenda Che Guevary porusza wyobraźnię i inspiruje niezliczone graffiti. Hawana nie jest jednoznacznie ładnym miastem. Ciekawe zakątki trzeba odszukać. Ale przede wszystkim trzeba dać się ponieść rytmowi miasta. A wtedy przepadłeś - pokochasz to miejsce. Jak Ernest Hemingway, który spędził w Hawanie 20 lat życia.
 

Varadero

Najsłynniejsza plaża na Kubie znajduje się w Varadero. Hotele ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża. To zupełnie inny zakątek niż reszta wyspy. Na plażach Varadero królują turyści i nowoczesny przemysł turystyczny. Dolary są ważniejsze niż rewolucyjny etos. Nad brzegiem stoją też najelegantsze i najbogatsze rezydencje na wyspie. Kiedyś należały do rodzin największych biznesmenów, jak Irene Dupont, lub największych gangsterów, jak Al Capone. Ale Varadero to nie tylko luksusy - w zasadzie luksus wcale nie jest obowiązujący i powszechny jak na Florydzie czy w Cancun. Dużą część półwyspu zajmuje "zwykłe" miasteczko. Wbrew obiegowym opiniom turystyczny rejon Varadero nie jest zamknięty dla Kubańczyków.

 

Trinidad

Plaza Mayor, czyli plac z ogrodami w samym sercu starówki Trinidad, otoczony kolorowymi kolonialnymi domami mieszczącymi muzea i galerie to kwintesencja kubańskiego stylu architektury. Trinidad pojawia się na kartach każdego przewodnika po Kubie. Nie ma wielu hoteli, za to dużo lokalnego kolorytu mieszkańców. W Trinidad najłatwiej wmieszać się turyście w lokalną społeczność i zwyczaje nieskrępowane dozorem rządu. Nieco prowincjonalna atmosfera i wspaniale odnowiona kolonialna zabudowa plasują Trinidad bardzo wysoko na liście turystycznych priorytetów.
 

Vinales

Niewielkie miasteczko na zachód od Hawany. Wyróżnia je senna atmosfera i spokojne ulice. Niskie zabudowania, piaszczyste ulice, powietrze w bezruchu. Mieszkańcy są otwarci i bardzo gościnni, chętnie zagadują i zapraszają na krótkie lub dłuższe pogawędki. Wielu turystów uważa to miejsce za najprzyjemniejsze na Kubie. Tak więc niby nic szczególnego, ale 2-3 dni w Vinales odstresują każdego lepiej niż skomercjalizowane plażowanie w Varadero.
 

Baracoa

Położona na prawie na samym wschodnim krańcu wyspy Baracoa jest jak Ziemia Obiecana turystów przybywających na Kubę. Kolumb, który przybył do tego miejsca w 1492 roku opisał je jako najpiękniejsze miejsce jakie widziały jego oczy. Droga do miasta wije się pomiędzy granitowymi wzgórzami porośniętymi zielonymi piniami, apotem nagle opada ku tropikalnemu rajowi nad brzegiem oceanu. Przez długi czas do miasta można było dostać się tylko od strony morza. Miejsce było tak izolowane i nierealne, że często utożsamia się je z pierwowzorem magicznego miasta Macondo z powieści Gabriela Garcii Marqueza :Sto lat samotności". Największe atrakcje to włóczęga po miasteczku i szlaki w pobliskich górach. W kościele w Baracoa znajduje się pierwszy krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.








Jamajka 
2,5 mln mieszkańców wyspy to niezwykła mieszanka pochodzenia afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego, która dała początek narodowemu mottu: "Z wielu narodów – jeden". I wyjątkowo barwnej kulturze. Luz, optymizm i rastafarianie z dredami we włosach to narzucające się skojarzenia. Bob Marley, Usain Bolt, Marlene Ottey – Jamajczycy są znani na całym świecie. Są uzdolnieni muzycznie, sprawni fizycznie i piękni. Jeśli dodamy do tego klimat, który składa się w zasadzie z samego lata (temperatury nie spadają prawie nigdy poniżej 20 stopni) mamy wyspę szczęśliwości. Rajski obraz zakłócają dość nieporadni politycy (skąd my to znamy) i przestępczość (to też jest nam nieobce zjawisko). Tak czy inaczej, to fascynujący skrawek lądu pośród ciepłego Morza Karaibskiego. Nic dziwnego, że przyciąga co roku ponad milion turystów. 


Informacje praktyczne

 

Stolica

Kingston

Waluta

Dolar jamajski (JMD)

Język

Angielski

Czas

6 godzin wstecz

Dokumenty

Paszport. Wymagana wiza. Możliwość otrzymania wizy na granicy.

Transport lokalny

Podróżowanie po Jamajce może być najlepszą bądź najgorszą przygodą podczas wyjazdu. Sieć połączeń jest bardzo gęsta, a różnorodność środków transportu zależy tylko od wyobraźni właścicieli wehikułów. Są autobusy, minibusy, prywatne taksówki, taksówki dalekobieżne, można zabrać się na motorowerze. Jeśli ktoś nie dba o klimatyzację, wygodne siedzenie i jazdę według rozkładu, to przejazdy po Jamajce mogą być najlepszym sposobem poznania ludzi i obyczajów. Zawsze jest głośno, często wesoło, podróż się nie dłuży. Oczywiście zawsze można wybrać klimatyzowany autobus. Nie jest ich wiele, bo dziurawe drogi na Jamajce nie sprzyjają zbyt dużym i luksusowym pojazdom. W każdym przypadku przejazdy są śmiesznie tanie.

Szczepienia

Nie są wymagane. Zalecane: WZW A, dur brzuszny.

Ambasada na Polskę

Ambasada Jamajki
Schmargendorfer Strasse 32, D - 12159 Berlin
tel. (0-0 49 30) 85 99 45-0
fax (0-0 49 30) 85 99 45-41
e-mail: info@jamador.de
Internet: www.jamador.de

Przedstawicielstwa polskie na miejscu

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.

Ambasador RP w Caracas (Wenezuela) akredytowany jest również na Jamajce.
Konsulat RP w Kingston
Konsul honorowy Irena Cousins (języki: polski, angielski)
Adres urzędu: 35 Millsborough Crescent
Kingston 6
Tel.: (00-876) 927 63 06
Faks: (00-876) 978 92 13  

 Miejsca które warto zobaczyć

Plaże Negril

Beztroskie wygrzewanie na najpopularniejszych plażach wyspy.

Little Ochie

Restauracja „z klimatem”, nad brzegiem morza, która serwuje najlepsze i najświeższe ryby na całych Karaibach.

Black River Great Morass

Rozległe bagna, na których najlepiej poruszać się łódką. W poszukiwaniu aligatorów i kolorowych ptaków.

Port Royal

Miejsce na którym stało miasto i port bedące niegdyś stolica Jamajki i gwarną przystanią piratów. Właśnie za sprawa piratów, przemytników i innych rzezimieszków  miało swoją czarną legendę na całych Karaibach.  Jego los zakończył się jak kara za grzechy. Podczas trzęsienia ziemi całe miasto osunęło się do morza wraz z większością mieszkańców. Dziś to zapuszczone miejsce podtrzymywane przy życiu resztkami swojej legendy. Nietypowy, intrygujący cel krótkiej wycieczki.

Rum w Appleton

Destylatornia rumu, która trzeba zwiedzić, a potem przystąpić do degustacji. Rum na Jamajce jak i Jamajka z rumem smakują dużo lepiej.

Nine Mile

Wioska w regionie Saint Ann. Miejsce urodzenia i dzieciństwa Boba Marleya, legendarnego muzyka, ikony i największego propagatora reggae. Tu także jest jego grób. Marley wierzył, że jego wiara zapewni mu wieczne życie. Zmarł w wieku zaledwie 36 lat na skutek przerzutów raka wywołanego niezaleczoną w porę raną palca stopy.  






Dominikana

Dominikana (Republika Dominikańska) zajmuje większą część wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
W roku 1492 do wyspy dotarł Krzysztof Kolumb. Wyspa była pierwszym lądem Ameryki odkrytym przez Kolumba. Już w 1496 roku hiszpańscy kolonizatorzy założyli Santo Domingo, które jest dziś stolicą kraju. To najstarsze stałe osiedle europejskim w obu Amerykach.
Dominikana dosłownie żyje z turystów. Największe dochody przynosi krajowi właśnie turystyka. Dominikana posiada najlepiej rozwiniętą na Karaibach infrastrukturę hotelową. Dwoma najbardziej znanymi regionami wypoczynkowymi są Punta Cana i Puerto Plata. Kompleksy hotelowe usytuowano bezpośrednio przy plażach, jednych z najpiękniejszych na Karaibach.
 
 
Informacje praktyczne

Stolica

Santo Domingo
 

Waluta

Dominikański peso (DOP)
 

Język

Hiszpański
 

Czas

6 godzin wstecz
 

Dokumenty

Paszport. Wiza do 90 dni nie jest wymagana, ale należy wykupić kartę turystyczną na granicy.
 

Transport lokalny

Najlepszym sposobem przemieszczania się po wyspie jest wynajęty samochód. Ceny zaczynają się od 40 dolarów za dzień. Trzeba mieć 25 lat, prawo jazdy i kartę kredytową lub paszport jako depozyt. Wynajęcie motocykla już nie jest takim dobrym rozwiązaniem, gdyż stan dróg jest słaby. Transport publiczny najlepiej sprawdza się w postaci autobusów 1-klasy – są komfortowe, z klimatyzacją i niedrogie.
 

Szczepienia

Nie są wymagane. Zalecane: WZW A, dur brzuszny.
 

Ambasada na Polskę

Ambasada Republiki Dominikańskiej
Avenue Louise 130A, 1050 Bruxelles
tel. 00 32 2 346 49 35
fax. 00 32 2 346 51 52
Internet: www.domrep.org
 

Przedstawicielstwa polskie na miejscu

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikany podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).
 

Konsulat RP w Santo Domingo

Konsul Honorowy Gustavo Eduardo Vega Vega (jęz.: hiszpański, angielski, francuski)
Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD
Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia
Santo Domingo, DN. Dominicana
tel.: (00-18-09) 472-20-72
fax: (00-18-09) 472-22-08
 
 
Miejsca które warto zobaczyc

Santo Domingo

Santo Domingo jest dla Dominikany jak Nowy Jork dla USA. Najważniejsze miejsce na wyspie, kulturalne serce, dynamiczny motor wszelkich działań. Często jest nazwywane po prostu "La Capital", czyli po prostu Stolica. Miasto zostało założone przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo, w 1946 roku. Póżniej na długie lata stało się bazą dla hiszpańskich podbojów w Ameryce Środkowej i Południowej. Pamiątki po kolonialnej przeszłości tworzą urokliwą Zonę Colonial, czyli stare miasto z brukowanymi uliczkami i domami w stylu Nowego Świata. Turyści znajdą w jego obrębie najstarsze ulice Nowego Świata, najstraszy kościół, najstarsza fortecę, itd. Za chwilę, pośród tylu zabytków, można by zapomnieć, że jest się na Karaibach. Gdyby nie to, że z nieba leje się żar, a powietrze jest ciężkie od wilgoci.
 

Punta Cana

Punta Cana to najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany i miasteczko o takiej samej nazwie. Ten turystyczny region znany jest z zachwycających plaż o białym piasku. Trudno znaleźć lepsze na całych Karaibach. Całe wybrzeże jest gesto obstawione hotelami i barami. Liczba barów wydaje się przytłaczjąca - niektórzy żartują, że jest ich więcej niż ziaren piasku na plaży. Tak czy inaczej to mekka turystyczna Dominikany i nie ma co marudzić tylko korzystać z basenów, ciepłego morza, słońca i bez reszzty oddać się zapomnieniu w bardzo bezpiecznej odległości od codzienności i pracy.
 

Puerto Plata

Kolejny wielki kompleks hotelowy położony w poblizu międzynarodowego lotniska na którym bez przerwy lądują czarterowe samoloty z Europy, Ameryki i Azji. Turysta nie znajdzie tu odosobnienia i zacisznych zatoczek, ale oprócz tego ma wszystkie inne luksusy. Kosium kąpielowy, olejek do opalania, basen, drink z parasolką - wokół tych atrybutów kręcą się sprawy na Puerta Plata. Luz egzotycznych wakacji w świetnie przygotowanym kurorcie.
 

Cabarete

Najlepsze wiatry i fale na wyspie przyciągaja do Cabarete entuzjastów sportów wodnych. Wokół plaż wyrosło miasto nowoczesnych hoteli, barów, sklepów. Cabarete nie jest tak skomercjalizowane i obstawione wielkimi kompleksami hotelowymi jak najbardziej znane resorty Dominikany i ma więcej in dywidualnych turystów. Mieszanka przyjezdnych z całego świata jest tak różnorodna, że obserwowanie turystów stało się samo w sobie turystyczną atrakcją. Idąc ulicą słyszy się kilka języków naraz. A na plażach windsurfing, surfing, kitesurfing, katamarany, banany za motorówkami, paralotnie i wszelkie inne letnie fanaberie.
 

Las Terrenas

Niegdyś była to lekko uśpiona wioska rybacka. Obecnie raczej przeistoczyła się w modny kurort. I to bardzo kosmopolityczny kurort. Można odnieść wrażenie, że jest on tak samo włoski czy francuski, przeniesiony wprost z śródziemnomorskiej riwiery, co karaibski. Modne panie w okularach słonecznych i prężący się panowie przechadzają się po nadbrzeżnych ulicach i przesiadują w kafejkach. Nic lepszego niż pokazywanie się i obserwowanie innych nie mają do roboty i nic ważniejszego się nie dzieje. Każdemu przyda się posmakować takiego beztroskiego bumelanctwa.
 
 
 
 

Bahamy

Bahamy wciąż pozostają dla wielu Polaków symbolem egzotycznej podróży i ucieczki do ciepłych, beztroskich chwil. W rzeczywistości Bahamy są drogie, egzotyka została zamieniona w gałąź przemysłu, niechlubne tradycje piratów i handlarzy niewolników kontynuują dziś przemytnicy i handlarze narkotyków. Ale... to wciąż magiczne Bahamy. Jeśli chcesz spełnić swoje marzenie z dzieciństwa, teraz jest łatwiej niż kiedykolwiek. Ofert wyjazdowych jest coraz więcej.
Turystyka przynosi połowę całkowitego dochodu Bahamów. Z turystów żyje 66% ludności czynnej zawodowo. Niezłe profity daje też bankowość. Bahamy nie przestały być rajem turystycznym, a rozwinęły się jako raj podatkowy.
Wyspy archipelagu wznoszą się niewiele ponad poziom morza. Najwyższy punkt archipelagu leży na wysokości zaledwie 63 m. Spośród 700 wysp jedynie 30 jest zamieszkałych. Liczba ludności wynosi ok. 300 000 osób, większość z nich to czarnoskórzy potomkowie niewolników. Średnie temperatury wynoszą 27°C w lecie i 21°C w zimie. 

Informacje praktyczne

Transport lokalny

Transport między wyspami za pomocą taksówek wodnych i łodzi. Transport w obrębie wysp za pomocą minibusów.

Stolica

Nassau

Waluta

Dolar bahamski

Język

Angielski

Czas

6 godzin wstecz

Dokumenty

Paszport. Wiza do 90 dni nie jest wymagana.

Szczepienia

Nie są wymagane. Zalecane: WZW A, dur brzuszny.

Ambasada w Polsce

Nie ma

Przedstawicielstwa polskie na Bahamach

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone) akredytowany jest również we Wspólnocie Bahamów.
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nassaukonsul honorowy: Edith Rebecca Powell (język konsula angielski)
Bahamy, Nassau, #9 Devonshire Drive, Coral Harbour, 30 Ludlow Streer, PO BOX 4225
Tel.: (00-12-42) 328-72-38 Tel.: (00-12-42) 356-0801 Faks: (00-12-42) 326-24-91
pmms@batelnet.bs edith_powell@hotmail.com


Miejsca które warto zobaczyc 

Andros

Największe wyspy Bahamów. Trzecia pod względem długości bariera koralowa na świecie – rozciąga się na długości około 225 km.

Abacos

Romantyczna idylla na odosobnionych plażach i osiemnastowieczne osady.


Nassau

Stolica, największe centrum rozrywki na wyspach.

Bimini

Morska przygoda - nurkowanie z delfinami i poławianie ryb w stylu Hemingway'a.

Bahamas National Trust Park

Park Narodowy dla piechurów, miłośników ptactwa i żółwi. Park jest wypełniony flamingami, żyje ich tu ponad 50.000.

Clarence Town

Wspaniałe kościoły i błękitne zatoczki. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz