wtorek, 12 kwietnia 2011

Chile



Chile ciągnie się wąskim 160-kilometrowym pasem wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej na 1000 km. Do Chile należy ok. 3000 wysp leżących wzdłuż południowej części wybrzeża.

Ukształtowanie powierzchni

Przez cały kraj przebiegają dwa łańcuchy górskie: Kordyliera Nadbrzeżna i Kordyliera Główna rozdzielone obniżeniem tektonicznym. Północną częsć tego obniżenia zajmuje słona pustynia Atakama. Środkowa częsć, położona między rzekami Aconcagua i Bio-Bio, to Dolina Środkowochilijska. Ku południowi Kordyliera Główna przechodzi w Kordylierę Patagońską, której zakończeniem jest górzysty archipelag, z największą wyspą Ziemia Ognista (jej zachodnia część należy do Chile, wschodnia - do Argentyny). Tu znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt kontynentu - przylądek Horn.

Klimat

Klimat Chile jest bardzo zróżnicowany: od gorącego na północy po polarny na południu, gdzie notuje się największe opady.

Ludność

Chile było pierwszym demokratycznym krajem w Ameryce Południowej, jego mieszkańcy mają silne poczucie narodowej toższmości. Są to głównie Metysi. Językiem urzędowym jest hiszpański, używany również przez mniejszość indiańską. Większość społeczeństwa jest wyznania rzymskokatolickiego. Najgęściiej zaludniona jest Dolina Środkowochilijska oraz środkowy odcinek wybrzeża Oceanu Spokojnego. Chile jest jednym z najbardziej zurbanizowanych krajów Ameryki Południowej. W miastach mieszka 82% ludności.


Praktyczne informacje

Położenie
zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej
Sąsiedzi
Peru, Boliwia, Argentyna
Skład etniczny
Metysi 91,6%, Indianie 6,8%, inni 1,6%
Wyznania
katolicy 80,7%, protestanci 6,1%, żydzi 0,2%, bezwyznaniowi 12,8%, inni 0,2%
Waluta
1 peso chilijskie (CLP) = 100 centavos
Język
hiszpański
Największe miasta
Santiago, Concepcion, Vina del Mar, Valparaiso
Ustrój polityczny
republika wielopartyjna z dwuizbowym parlamentem
Święta narodowe
Rocznica Uzyskania Niepodległości - 18 września (1810)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz